Mediasiya: Məhkəmə Mübahisələrinin Alternativ Həlli Üsulu
29 Mart 2019-cu il tarixində “Mediasiya Haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunu qəbul edilmişdir. Bu Qanun mübahisələrin alternativ həlli üsullarından olan mediasiyanın təşkili sahəsində ictimai münasibətləri tənzimləyir, mediasiyanın məqsədlərini, prinsiplərini, həyata keçirilməsi qaydalarını və mediatorların statusunu müəyyən edir. “Mediasiya Haqqında” qanunun qəbulu Azərbaycanda davam edən məhkəmə və hüquq islahatlarının tərkib hissəsidir.
Qanuna görə, mediasiya mediatorun vasitəçiliyi ilə tərəflər arasında yaranmış mübahisənin qarşılıqlı razılıq əsasında həlli ilə bağlı “Mediasiya Haqqında” qanunla müəyyən olunan prosesdir və mülki və iqtisadi mübahisələr (xarici elementli mübahisələr də daxil olmaqla), o cümlədən ailə, əmək və inzibati hüquq münasibətlərindən irəli gələn mübahisələr üzrə tətbiq ediləcəkdir. 1 iyul 2020-ci il tarixindən etibarən isə İqtisadi mübahisələr, həmçinin ailə və əmək münasibətlərindən irəli gələn mübahisələr üzrə məhkəməyə müraciət etməmişdən əvvəl ilkin mediasiya sessiyasında iştirak tələb olunacaqdır.
Qanunda verilmiş tərifə görə, mediatorlar, peşəkar əsasda mediasiya prosesinin həyata keçirilməsi üçün tərəflərin cəlb etdiyi və ya mediasiya təşkilatı tərəfindən təyin olunmuş, ali təhsilə malik, 25 yaşı tamam olmuş və ən azı 3 illik iş stajına malik olan şəxslərdir. Mediatorlar mediasiya təşkilatlarında fəaliyyət göstərəcəklər və mediasiya sahəsi Mediasiya Şurası tərəfindən tənzimlənəcək və nəzarət ediləcəkdir. Qeyd edək ki, mediasiya konüllülük prinsipləri əsasında həyata keçirilsə də, tərəflər tərəfindən barışıq sazişi imzalandığı təqdirdə onun icrası tərəflər üçün məcburi xarakter daşıyır. Qanunda qeyd edilmiş digər maraqlı bir məqam isə məhkəmə mediasiyalarıdır. Belə ki, məhkəmə prosesin istənilən mərhələsində işin hallarını nəzərə alaraq öz təşəbbüsü və tərəflərin razılığı ilə, yaxud tərəflərdən birinin müraciəti və digər tərəfin razılığı ilə onlara mübahisənin mediasiya vasitəsilə həllini təklif edə bilər. Belə halda məhkəmə icraatı barışıq sazişi və mediasiya prosesinin nəticələri barədə protokol təqdim edilənədək dayandırılır.
Mediasiya proseslərinin tətbiqi nəticəsində gözlənilən ən böyük nəticələrdən biri məhkəmələrdə iş yükünün əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasıdır. Məhkəmələrdə iş yükünün azalması həm də məhkəmə proseslərinin keyfiyyətini də artıracaqdır. Digər qeyd edilməli məsələ isə mediasiya proseslərinin məhkəmə prosesləri ilə müqayisədə qısamüddətli olmasıdır.
Mediasiya prosesi bağlı sualı olan sahibkarlar və fiziki şəxslər aşağıdakı əlaqə vasitələri ilə şirkətimizlə əlaqə saxlaya bilərlər.

29 марта 2019 года был принят Закон Азербайджанской Республики «О медиации ». Этот Закон регулирует общественные отношения в сфере медиации как одного из альтернативных методов разрешения споров и определяет цели, принципы, правила реализации и статус медиаторов. Принятие закона «О посредничестве» является неотъемлемой частью проводимых судебно-правовых реформ в Азербайджане.
Согласно закону, медиация - это процесс который регулирует урегулирование споров, возникающих между сторонами по взаимному согласию, и будет применяться к гражданским и экономическим спорам (включая споры с участием иностранного элемента), а также , трудовые и административно-правовые споры. С 1 июля 2020 года будет необходимо присутствовать на первоначальном посредническом заседании, прежде чем обращаться в суд в связи со спорами, возникшими в области экономических, семейных и трудовых отношений.
Согласно определению, установленному законом, медиаторами являются лица с высшим образованием, которые достигли 25-летнего возраста и имеют опыт работы не менее трех лет, назначенный организацией-посредником для осуществления процесса профессиональной медиации. Медиаторы будут действовать в посреднических организациях, а посредничество будет регулироваться и контролироваться Советом Медиаторов. Следует отметить, что, хотя посредничество основано на взаимном согласии, выполнение соглашения сторонами является обязательным для сторон. Другим важным вопросом, упомянутым в законе, является судебная медиация. Таким образом, в соответствии с Законом, на любой стадии разбирательства и с учетом обстоятельств дела суд может предлагать разрешение споров путем медиации по своему усмотрению и с согласия сторон или по запросу одной из сторон и с согласия другой стороны. В этом случае судебное разбирательство приостанавливается до представления мирового соглашения и протокола о результате процесса медиации.
Одним из основных результатов, которые, как ожидается, будут достигнуты благодаря применению медиации, является значительное сокращение рабочей нагрузки судов. Снижение рабочей нагрузки в судах также повысит качество судебных разбирательств. Другой вопрос, который следует отметить, заключается в том, что процедуры медиации занимают более короткое время, чем судебные процедуры.
Предприниматели и частные лица, заинтересованные в процессах медиации, могут связаться с нашей компанией по следующим контактным данным: