Mediasiya: Məhkəmə Mübahisələrinin Alternativ Həlli Üsulu
29 Mart 2019-cu il tarixində “Mediasiya Haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunu qəbul edilmişdir. Bu Qanun mübahisələrin alternativ həlli üsullarından olan mediasiyanın təşkili sahəsində ictimai münasibətləri tənzimləyir, mediasiyanın məqsədlərini, prinsiplərini, həyata keçirilməsi qaydalarını və mediatorların statusunu müəyyən edir. “Mediasiya Haqqında” qanunun qəbulu Azərbaycanda davam edən məhkəmə və hüquq islahatlarının tərkib hissəsidir.
Qanuna görə, mediasiya mediatorun vasitəçiliyi ilə tərəflər arasında yaranmış mübahisənin qarşılıqlı razılıq əsasında həlli ilə bağlı “Mediasiya Haqqında” qanunla müəyyən olunan prosesdir və mülki və iqtisadi mübahisələr (xarici elementli mübahisələr də daxil olmaqla), o cümlədən ailə, əmək və inzibati hüquq münasibətlərindən irəli gələn mübahisələr üzrə tətbiq ediləcəkdir. 1 iyul 2020-ci il tarixindən etibarən isə İqtisadi mübahisələr, həmçinin ailə və əmək münasibətlərindən irəli gələn mübahisələr üzrə məhkəməyə müraciət etməmişdən əvvəl ilkin mediasiya sessiyasında iştirak tələb olunacaqdır.
Qanunda verilmiş tərifə görə, mediatorlar, peşəkar əsasda mediasiya prosesinin həyata keçirilməsi üçün tərəflərin cəlb etdiyi və ya mediasiya təşkilatı tərəfindən təyin olunmuş, ali təhsilə malik, 25 yaşı tamam olmuş və ən azı 3 illik iş stajına malik olan şəxslərdir. Mediatorlar mediasiya təşkilatlarında fəaliyyət göstərəcəklər və mediasiya sahəsi Mediasiya Şurası tərəfindən tənzimlənəcək və nəzarət ediləcəkdir. Qeyd edək ki, mediasiya konüllülük prinsipləri əsasında həyata keçirilsə də, tərəflər tərəfindən barışıq sazişi imzalandığı təqdirdə onun icrası tərəflər üçün məcburi xarakter daşıyır. Qanunda qeyd edilmiş digər maraqlı bir məqam isə məhkəmə mediasiyalarıdır. Belə ki, məhkəmə prosesin istənilən mərhələsində işin hallarını nəzərə alaraq öz təşəbbüsü və tərəflərin razılığı ilə, yaxud tərəflərdən birinin müraciəti və digər tərəfin razılığı ilə onlara mübahisənin mediasiya vasitəsilə həllini təklif edə bilər. Belə halda məhkəmə icraatı barışıq sazişi və mediasiya prosesinin nəticələri barədə protokol təqdim edilənədək dayandırılır.
Mediasiya proseslərinin tətbiqi nəticəsində gözlənilən ən böyük nəticələrdən biri məhkəmələrdə iş yükünün əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasıdır. Məhkəmələrdə iş yükünün azalması həm də məhkəmə proseslərinin keyfiyyətini də artıracaqdır. Digər qeyd edilməli məsələ isə mediasiya proseslərinin məhkəmə prosesləri ilə müqayisədə qısamüddətli olmasıdır.
Mediasiya prosesi bağlı sualı olan sahibkarlar və fiziki şəxslər aşağıdakı əlaqə vasitələri ilə şirkətimizlə əlaqə saxlaya bilərlər.

Mediation: The Alternative Dispute Resolution Method
On March 29, 2019, the Law of the Republic of Azerbaijan "On Mediation" was adopted. This Law regulates public relations in the sphere of establishment of mediation as one of the alternative dispute resolution methods and defines the goals, principles, rules of implementation and status of mediators. The adoption of the Law "On Mediation" is an integral part of the ongoing judicial and legal reforms in the Azerbaijan.
According to the law, mediation is a process defined by the law "On Mediation" which regulates settlement of disputes arising between the parties through mutual consent and will be applied to the civil and economic disputes (including disputes involving foreign element), as well as, labor and administrative law disputes. From 1 July 2020, it will be required to attend the initial mediation session before applying to the court in connection with the disputes arisen in the field of economic, family and labor relations.
According to the defintion prescribed by the law, mediators are individuals with a higher education, who have reached the age of 25 and have at least three years of work experience assigned by the mediation organization for the realisation of professional mediation process. Mediators will act in the mediation organisations and mediation will be regulated and monitored by the Mediation Council. It should be noted that although the mediation is based on the mutual consent, the implementation of the agreement by the parties is compulsory for the parties. Another important issue mentioned in the law is judicial mediation. Thus, according to the Law, at any stage of the proceedings and by taking into account the circumstances of the case, the court may propose to resolve the disputes through mediation process at its own discretion and subject to the parties’ consent or by the request of one of the parties and subject to other party’s consent. In this case, the court proceedings are suspended until the settlement agreement and the protocol on the result of mediation process are submitted.
One of the major results expected to be achieved through the application of mediation is the significant reduction in workload of the courts. Decreasing workload in the courts will also increase the quality of judicial proceedings. The other issue which should be noted is that the mediation procedures take shorter time than the judicial procedures.
Entrepreneurs and individuals interested in Mediation processes may contact our company through the following contact details: