Azərbaycanda gömrük rüsumları azaldıldı - gömrük azadolmaları müəyyən edildi. Bu xəbərdə konkret hansı məhsullara bu azadolmanın şamil ediləcəyini qeyd edirik.
Azərbaycan Respubilkasının Nazirlər Kabinetinin 17 dekabr 2019-cu il tarixli qərarına əsasən, “Azərbaycan Respublikasının xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası, idxal gömrük rüsumlarının dərəcələri və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələri”ndə bir sıra dəyişikliklər edilmişdir. Qərar 18 yanvar 2020-ci il tarixində qüvvəyə minəcəkdir.
Aşağıda göstərilən alt yarımmövqelərinə aid mallara şamil edilən gömrük rüsumu 15 faizdən 0 faizə endirilmişdir:
1. 3206.11.000.0 Tərkibində quru maddəyə görə hesablamada 80 kütlə % və ya daha çox titan dioksidi olan titan dioksid əsasında hazırlanan piqmentlər və preparatlar;
2. 3402.11.900.0 pərakəndə satış üçün nəzərdə tutulmuş və ya nəzərdə tutulmamış üzvi səthi-aktiv Anionlu (tərkibində 30%-i və ya daha çox, lakin 50 külə %-dən çox olmayan alkil oksid (benzolsulfonat) dinatrium olan sulu məhululu olanlar istisna olmaqla digər katiqoriyalara aid olan);
3. 3901.10.100.0 Plastmassa, İlkin formalarda xüsusi çəkisi 0,94-dən az olan xətti polietilen;
4. 3920.43.100.0 tərkibində plastifikatorlar 6 kütlə%-dan az olmayan: qalınlığı 1 mm-dən çox olmayan vinilxlorid polimerlərindən hazırlanmış mallar (plastmassa plitə, təbəqə, plyonka vəs);
5. 4804.51.000.0 Digər kraft-kağız və kraft-karton, 1 m2 kütləsi 150 q-dan çox, lakin 225 q-dan az olan - ağardılmamış;
6. 5307.10.000.0 Təksaplı tekstil floema liflərindən iplik;
7. 5402.53.000.0 Eşməsi 50 eşmə/m-dən çox olan digər təkqat saplar: Polipropilen;
8. 5402.62.000.0 Digər çoxeşməli (burma) və ya bireşməli saplar: Poliefir.
Yuxarıda qeyd edilən tariflər 2 il müddətinə qüvvədə qalacaqdır.
Aşağıda göstərilən alt yarımmövqelərinə aid malların “Tarif dərəcəsi sütununda “0 (1000 kq 5 ABŞ dolları*)” sözləri “0” rəqəmi ilə əvəz ediləcək. Yəni bu alt qurupa aid olan mallar da 0 dərəcə ilə hesablanacaqdır:
1. 7202.11.200.0 Ferroərintilər: ferromanqan 5 mm-dən böyük olmayan qranullar formasında və tərkibində 65 kütlə %-dən çox manqan olanlar;
2. 7202.11.800.0 Ferroərintilər: ferromanqan digər kateqoriyasına aid olanlar;
3. 7202.19.000.0 Ferroərintilər: ferromanqan digər kateqoriyasına aid olanlar;
4. 7202.21.000.0 Ferrosilisium: tərkibində 55 kütlə %-dən çox silisium olan;
5. 7202.29.100.0 Ferrosilisium: tərkibində maqneziumun miqdarı 4 kütlə % və ya daha çox, lakin 10 kütlə %-dən çox olmayan;
6. 7202.29.900.0 Ferrosilisium: digər kateqoriyasına aid olan;
7. 7202.30.000.0 Ferrosilisium: Ferrosilisiummanqan;
8. 7202.41.100.0 Ferroxrom tərkibində karbonun miqdarı 4 kütlə %-dən çox, lakin 6 kütlə %-dən çox olmayan;
9. 7202.41.900.0 Ferroxrom tərkibində 6 kütlə %-dən çox karbon olan;
10. 7202.49.100.0 Digər kateqoriyasına aid olan tərkibində 0,05 kütlə %-dən çox karbon olmayan;
11. 7202.49.500.0 Digər kateqoriyasına aid olan tərkibində karbonun miqdarı 0,05 kütlə %-dən çox, lakin 0,5 kütlə %- dən çox olmayan;
12. 7202.49.900.0 Digər kateqoriyasına aid olan tərkibində karbonun miqdarı 0,5 kütlə %-dən çox, lakin 4 kütlə %-dən çox olmayan.
Gömrük qanunvericiliyi ilə bağlı suallarınız varsa, bizimlə əlaqə saxlayın.
Azərbaycanın sənaye və texnologiyalar parklarının idarəedici təşkilatı və operatoru, habelə rezid...
1 Yanvar 2026-cı ildən qüvvəyə minməklə “Tibbi sığorta haqqında” qanuna bir sıra əhəmiyyətli dəyi...
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsi və gömrük qanunvericiliyinə bir sıra əhəmiyyətli dəyiş...
Konstitusiya Məhkəməsi 31 mart 2026-cı il tarixli qərarı ilə vergi borclarına görə ölkədən çıxışa...

В Азербайджане снижены таможенные пошлины (тарифные ставки)
В Азербайджане снижены таможенные пошлины (тарифные ставки), новые таможенные льготы по импортным тарифам.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 17 декабря 2019 года введены изменения в постоновления «О товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Азербайджанской Республики, ставок ввозных таможенных пошлин и ставок вывозных таможенных пошлин». Решение вступает в силу 18 января 2020 года.
Тарифные ставки для следующих подкатегорий были снижены с 15% до 0%:
1. 3206.11.000.0 Пигменты и препараты на основе диоксида титана, содержащие 80% или более диоксида титана по содержанию сухого вещества;
2. 3402.11.900.0 Анионные органические поверхностно-активные вещества, предназначенные или не предназначенные для розничной продажи (другие категории, кроме тех, которые содержат водный раствор, содержащий 30% или более, но не более 50% алкилдинатрийоксидов (бензолсульфонат);
3. 3901.10.100.0 Пластик линейный полиэтиленовый с удельным весом менее 0,94 в первичных формах;
4. Изделия из винилхлоридных полимеров (пластиковая плита, лист, пленка и т. Д.) С пластификаторами не менее 6% в 3920,43,100,0.
5. 4804.51.000.0 Прочие крафт-бумага и крафт-картонные коробки весом более 150 г, но менее 225 г - отбеленные
6. 5307.10.000.0 Спиннинг из односторонних текстильных волокон флоэмы.
7. 5402.53.000.0 Другие полосы с отклонением более 50 ярдов / м: полипропилен
8. 5402.62.000.0 Прочие мультипликативные (скручивающие) или однопоточные резьбы: полиэстер
Указанные тарифы будут действовать в течение 2 лет.
«0 (1000 кг 5 US $ *) в колонке тарифных ставок» будет заменено на «0» для подзаголовков ниже. То есть товары, относящиеся к этой подгруппе, будут рассчитываться при 0 градусах;
1. 7202.11.200.0 Ферросплавы: ферромарганан, содержащий более 65% марганца в форме и содержании окатышей не более 5 мм;
2. 7202.11.800.0 Ферросплавы: прочие категории ферромарганца;
3. 7202.19.000.0 Ферросплавы: принадлежащие к другой категории ферромарганца;
4. 7202.21.000.0 Ферросилиций: содержащий более 55% кремния;
5. 7202.29.100.0 Ферросилиций: содержание магния 4% или более, но не более 10%;
6. 7202.29.900.0 Ферросилиций: принадлежащий к другой категории;
7. 7202.30.000.0 Ферросилиций: ФерросилицийМанган;
8. 7202.41.100.0 Содержание углерода в феррохроме превышает 4%, но не более 6%;
9. 7202.41.900.0 Феррохром, содержащий более 6% углерода;
10. Принадлежность к другой категории, не содержащей более 0,05% углерода в год;
11. 7202,49,500,0 Принадлежит к другой категории, содержащей более 0,05%, но не более 0,5% углерода;
12. 7202,49,900,0 Принадлежит к другой категории, содержащей более 0,5%, но не более 4% углерода.
Внесены изменения в Закон «О медицинском страховании» (2026)
С 1 января 2026 года вступил в силу ряд значимых изменений в закон «О медицинском страховании».
Jan 06, 2026
Утвержден перечень оборудования, освобождаемого от налогообложения для промышленных и технологических парков
Утверждены перечни машин, технологического оборудования и установок, освобождаемых от уплаты импо...
Jul 05, 2026
Конституционный Суд: ограничения на свободу передвижения распространяются и на иностранные юридические лица
Конституционный Суд Азербайджанской Республики своим решением от 31 марта 2026 года принял важное...
Apr 16, 2026
Изменения в Налоговый кодекс и Закон «О таможенном тарифе» 2026
В Налоговый кодекс Азербайджанской Республики и таможенное законодательство внесён ряд существенн...