Vergi Məcəlləsi və “Gömrük tarifi haqqında” qanuna dəyişikliklər 2026
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsi və gömrük qanunvericiliyinə bir sıra əhəmiyyətli dəyişikliklər edilmişdir. Elektron ticarət üzrə yenilik ondan ibarətdir ki, qeyri-rezidentin elektron ticarətdən əldə etdiyi gəlir 10 000 ABŞ dollarının manat ekvivalentini keçərsə, onlar həmin tarixdən etibarən 30 gün müddətində elektron qaydada vergi uçotuna alınmalıdır.
Vergi Məcəlləsi və “Gömrük tarifi haqqında” qanuna yeni dəyişikliklər edilib
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə və “Gömrük tarifi haqqında” qanuna bir sıra mühüm dəyişikliklər edilmişdir. Dəyişikliklər 1 yanvar 2026-cı il tarixindən qüvvəyə minəcək, bəzi müddəalar isə 23 avqust 2026-cı il tarixinədək mərhələli qaydada tətbiq olunacaqdır.
Yeniliklər əsasən vergi ödəyicilərinin uçot qaydaları, gəlir (mənfəət) vergisi, ƏDV, aksiz vergisi və gömrük rüsumundan azadolmalarla bağlı müddəaları əhatə edir.
Qeyri-rezidentin elektron ticarətə görə uçotunda yenilik
Elektron ticarətlə məşğul olan qeyri-rezidentlərin vergi uçotuna alınması qaydaları yenilənmişdir. Belə ki, əvvəllər qeyri-rezidentlər rezidentlərə göstərdikləri iş və xidmətlərə görə uçota alınırdılarsa, yeni qaydalara əsasən bu anlayış dəqiqləşdirilmiş və bu tələb vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən iş və xidmətlərə şamil edilmişdir.
Bununla yanaşı, qeyri-rezidentlər üçün həm məcburi, həm də könüllü qeydiyyat mexanizmi tətbiq olunacaq. Əgər qeyri-rezidentin təqvim ili ərzində alıcısı Azərbaycanda olan şəxslərə elektron ticarət qaydasında göstərdiyi iş və xidmətlərdən əldə etdiyi gəlir 10 000 ABŞ dollarının manat ekvivalentini keçərsə, onlar həmin tarixdən etibarən 30 gün müddətində elektron qaydada vergi uçotuna alınmalıdır.
Dövriyyəsi bu həddi keçməyən qeyri-rezidentlər isə könüllü qaydada qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Bu qaydada vergi uçotuna alınan qeyri-rezident şəxslərə münasibətdə vergi ödəyicisi ƏDV-ni hər hesabat dövrü üçün hesabat dövründən sonrakı ayın sonuncu günündən gec olmayaraq büdcəyə ödəməyə borcludur.
Eyni zamanda, elektron ticarət çərçivəsində göstərilən xidmətlərin əhatə dairəsi də dəqiqləşdirilmişdir. Dəyişikliklərə əsasən, aşağıdakı xidmətlər elektron ticarət qaydasında göstərilən iş (xidmət) hesab edilmir:
• məsləhət, hüquq, maliyyə, mühasibat, dizayn və mühəndislik xidmətlərinin elektron poçt və digər interaktiv vasitələrlə göstərilməsi;
• internet üzərindən real vaxt rejimində keçirilən tədris və təlim xidmətləri;
• elm, təhsil, mədəniyyət, idman və əyləncə tədbirləri üçün biletlərin onlayn sifarişi.
Vergi Məcəlləsinin 34.8.3-cü maddəsinə edilmiş əlavəyə əsasən, dövlət orqanları (qurumları), dövlət mülkiyyətində olan və səhmlərinin nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslər, eləcə də dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslər vergi uçotuna alındıqda, yenidən təşkil edildikdə və ya uçotdan çıxarıldıqda bu barədə məlumatlar (adı, VÖEN-i və bank hesabları göstərilməklə) hər ayın sonunda formalaşdırılaraq növbəti ayın 15-dək Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən elektron qaydadaAzərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinə təqdim ediləcəkdir.
Bundan əlavə, Vergi Məcəlləsinə əlavə edilmiş 35.2-1-ci maddəyə uyğun olaraq, qeyd olunan qurumlar vergi ödəyicisi kimi uçota alındıqda onların bank hesabları barədə məlumat vergi orqanına daxil olduğu gündən sonrakı 1 iş günü ərzində elektron qaydada Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinə göndəriləcəkdir.
Gəlir və mənfəət vergisindən azadolmalar üzrə dəyişikliklər
Dəyişikliklərə əsasən, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının (WUF13) Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar bir sıra gəlirlər gəlir və mənfəət vergisindən azad edilmişdir.
Belə ki, forum çərçivəsində malların təqdim edilməsi, işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsinə cəlb olunmuş qeyri-rezident fiziki şəxslərin bu fəaliyyətdən əldə etdikləri gəlirlər 1 sentyabr 2025-ci il tarixindən etibarən 1 il müddətinə gəlir vergisindən azad edilir.
Eyni zamanda, forumla bağlı qeyri-rezidentlərə ödənilən royalti gəlirləri və qeyri-rezident hüquqi şəxslərin iş və xidmətlərdən əldə etdikləri gəlirlər də 1 sentyabr 2025-ci il tarixindən 1 il müddətinə mənfəət vergisindən azad olunur.
ƏDV-dən azadolmalar və güzəştlərə edilmiş dəyişiklilər
ƏDV üzrə dəyişikliklərə əsasən, şəxslər tərəfindən təqvim ili ərzində 1 ədəd, ölkə üzrə isə ümumilikdə 10 ədəddən artıq olmamaqla raritet avtonəqliyyat vasitələrinin idxalı ƏDV-dən azad edilmişdir.
Bundan əlavə, WUF13 forumu ilə əlaqədar olaraq, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilə bağlanmış müqavilə əsasında qeyri-rezidentlər tərəfindən görülən işlər və göstərilən xidmətlər, eləcə də həmin qurumun təsdiqedici sənədi əsasında malların idxalı 1 sentyabr 2025-ci il tarixindən 1 il müddətinə ƏDV-dən azad edilir.
Son dəyişikliklərə əsasən, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin təsdiqedici sənədi əsasında, xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası kodları üzrə siyahısı Nazirlər Kabineti tərəfindən müəyyən edilən incəsənət əsərlərinin, kolleksiya əşyalarının və əntiq əşyaların idxalı da ƏDV-dən azad edilir.
Aksizdən və gömrük rüsumundan azadolmalar
Son olaraq, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin təsdiqedici sənədi əsasında şəxslər tərəfindən təqvim ili ərzində 1 ədəd (ölkə üzrə ümumilikdə 10 ədəd) raritet avtonəqliyyat vasitəsinin idxalı aksiz vergisindən və “Gömrük tarifi haqqında” qanuna edilmiş dəyişikliklərə əsasən, gömrük rüsumundan azad edilmişdir.
"Tibbi Sığorta haqqında" Qanuna dəyişikliklər edilmişdir (2026)
1 Yanvar 2026-cı ildən qüvvəyə minməklə “Tibbi sığorta haqqında” qanuna bir sıra əhəmiyyətli dəyi...
Jan 06, 2026
Sənaye və texnologiyalar parkları üçün vergidən azad avadanlıqların siyahısı təsdiq edildi
Azərbaycanın sənaye və texnologiyalar parklarının idarəedici təşkilatı və operatoru, habelə rezid...
Jul 05, 2026
Konstitusiya Məhkəməsindən yeni şərh: hərəkət azadlığının məhdudlaşdırılması xarici hüquqi şəxslərə də aiddir
Konstitusiya Məhkəməsi 31 mart 2026-cı il tarixli qərarı ilə vergi borclarına görə ölkədən çıxışa...

Изменения в Налоговый кодекс и Закон «О таможенном тарифе» 2026
В Налоговый кодекс Азербайджанской Республики и таможенное законодательство внесён ряд существенных изменений. Нововведение в сфере электронной торговли заключается в том, что если доход нерезидента от электронной торговли превышает эквивалент 10 000 долларов США в манатах, он обязан в течение 30 дней с этой даты встать на налоговый учёт в электронном порядке.
В Налоговый кодекс и Закон «О таможенном тарифе» внесены изменения
В Налоговый кодекс Азербайджанской Республики и Закон «О таможенном тарифе» внесен ряд важных изменений. Нововведения вступают в силу с 1 января 2026 года, а некоторые положения будут внедряться поэтапно до 23 августа 2026 года.
Изменения в основном охватывают правила учета налогоплательщиков, налог на доход (прибыль), НДС, акцизный налог и освобождение от таможенных пошлин.
Налоговый учёт нерезидента по электронной торговле
Обновлены правила постановки на налоговый учет нерезидентов, занимающихся электронной торговлей. Если ранее нерезиденты ставились на учет за работы и услуги, оказываемые резидентам, то согласно новым правилам это понятие уточнено: данное требование теперь распространяется на работы и услуги, оказываемые лицам, не состоящим на учете в налоговых органах.
Кроме того, для нерезидентов вводится механизм как обязательной, так и добровольной регистрации. Если доход нерезидента от услуг, оказанных в рамках электронной торговли лицам, находящимся в Азербайджане, превышает эквивалент 10 000 долларов США в течение календарного года, он обязан встать на электронный налоговый учет в течение 30 дней с даты превышения лимита.Нерезиденты, чей оборот не превышает указанный предел, могут пройти регистрацию добровольно.
Нерезиденты, вставшие на учет в таком порядке, обязаны уплачивать НДС в бюджет за каждый отчетный период не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным.
Также уточнен перечень услуг, предоставляемых в рамках электронной торговли. Согласно изменениям, не считаются работами (услугами), оказанными в порядке электронной торговли:
• консультационные, юридические, финансовые, бухгалтерские, дизайнерские и инженерные услуги, предоставляемые посредством электронной почты и других интерактивных средств;
• услуги по обучению и тренингам, проводимым в режиме реального времени через интернет;
• онлайн-бронирование билетов на научные, образовательные, культурные, спортивные и развлекательные мероприятия.
Согласно дополнению в статью 34.8.3 Налогового кодекса, государственные органы (учреждения), юридические лица с контрольным пакетом акций у государства, а также публичные юридические лица, созданные от имени государства, при постановке на учет, реорганизации или снятии с учета будут мониториться. Информация о них (наименование, ИНН и банковские счета) будет ежемесячно формироваться Государственной налоговой службой и представляться в Министерство финансов АР до 15 числа следующего месяца.
Кроме того, в соответствии со статьей 35.2-1, при постановке указанных структур на учет информация об их банковских счетах будет направляться в Министерство Финансов в электронной форме в течение 1 рабочего дня с момента поступления данных в налоговый орган.
Освобождения от подоходного налога и налога на прибыль
В связи с проведением в Азербайджане 13-й сессии Всемирного форума по урбанистике ООН (WUF13), ряд доходов освобожден от налогообложения:
Доходы нерезидентов – физических лиц, привлеченных к поставке товаров, выполнению работ и оказанию услуг в рамках форума, освобождаются от подоходного налога сроком на 1 год, начиная с 1 сентября 2025 года.Выплаты роялти нерезидентам и доходы нерезидентов – юридических лиц от работ и услуг, связанных с форумом, также освобождаются от налога на прибыль сроком на 1 год с 1 сентября 2025 года.
Изменения в льготах и освобождениях от НДС
Согласно изменениям по НДС, импорт раритетных автотранспортных средств (в количестве не более 1 единицы на человека в год и не более 10 единиц по стране в целом) освобожден от НДС.Работы и услуги, выполняемые нерезидентами на основании договоров с Государственным комитетом по градостроительству и архитектуре в связи с форумом WUF13, а также импорт товаров на основании подтверждающего документа от данного комитета, освобождаются от НДС на 1 год (с 1 сентября 2025 года).На основании подтверждающего документа Министерства культуры Азербайджанской Республики освобождается от НДС импорт произведений искусства, коллекционных и антикварных предметов (список кодов ТН ВЭД определяется Кабинетом Министров).
Освобождения от акцизов и таможенных пошлин
На основании подтверждающего документа Министерства культуры Азербайджанской Республики импорт раритетных автотранспортных средств (1 единица на лицо в год, максимум 10 единиц по стране) освобождается от акцизного налога и, согласно изменениям в законе «О таможенном тарифе», от таможенных пошлин.
Утвержден перечень оборудования, освобождаемого от налогообложения для промышленных и технологических парков
Утверждены перечни машин, технологического оборудования и установок, освобождаемых от уплаты импо...
Jul 05, 2026
Внесены изменения в Закон «О медицинском страховании» (2026)
С 1 января 2026 года вступил в силу ряд значимых изменений в закон «О медицинском страховании».
Jan 06, 2026
Конституционный Суд: ограничения на свободу передвижения распространяются и на иностранные юридические лица
Конституционный Суд Азербайджанской Республики своим решением от 31 марта 2026 года принял важное...