Avans ödənişlə alınmış malın idxalı müddəti artırıldı
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 08.03.2018-ci il tarixində qüvvəyə minmiş 4/1 nömrəli Qərarına əsasən, “Azərbaycan Respublikasının rezident və qeyri-rezidentlərinin xarici valyuta əməliyyatlarının aparılması Qaydaları”nda bir sıra dəyişikliklər edilmişdir.
Edilən dəyişikliyə əsasən, Azərbaycan Respublikasına idxal olunan malların və xidmətlərin ödənilməsi üzrə rezidentlər və qeyri-rezidentlər tərəfindən köçürülən, o cümlədən qabaqcadan ödənilən vəsaitlər (avans) üzrə əməliyyatlar aparıldıqdan 270 gün ərzində həmin malların idxal olunmasını təsdiq edən gömrük bəyannaməsi və ya xidmətlərin göstərilməsini təsdiq edən sənəd banka təqdim edilməlidir. Qaydaların ilkin versiyasında isə müvafiq gömrük bəyannaməsi və ya sənədin təqdim edilməsi üçün nəzərdə tutulan müddət qabancadan ödənişin edilməsindən etibarən 180 gün ərzində idi.
Belə ki, dəyişiklik nəticəsində bu müddətin 90 gün ( 3 ay) uzadılması rezident və qeyri-rezidentləri praktiki olaraq qarşılaşdıqları malların və ya xidmətlərin gecikməsi səbəbindən inzibati məsuliyyətə cəlb edilmə riskini azaldır. Məsləhət görülür ki, malların və xidmətlərin satın alınması barədə müqavilə bağlayarkən bu müddət nəzərə alınsın.

Срок ввоза товаров, купленных с предоплатой, увеличен
В соответствии с Решением Правления Центрального Банка Азербайджанской Республики от 08.03.2018 № 4/1 внесен ряд изменений в «Положение о валютных операциях резидентов и нерезидентов Азербайджанской Республики».
Согласно поправке, декларация, подтверждающая импорт этих товаров, или документ, подтверждающий предоставление услуг, должны быть представлены в банк в течение 270 дней после операций по предоплате, переведенных резидентами и нерезидентами при оплате импортированных товаров и услуг Азербайджанская Республика В первом варианте Правил срок, необходимый для подачи соответствующей таможенной декларации или документа, составлял 180 дней с даты оплаты.
Таким образом, продление этого периода на 90 дней (3 месяца) в результате изменения снижает риск административной ответственности за задержку товаров или услуг, с которыми фактически сталкиваются резиденты и нерезиденты. Целесообразно учитывать этот период при заключении договора на закупку товаров и услуг.