Avans ödənişlə alınmış malın idxalı müddəti artırıldı
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 08.03.2018-ci il tarixində qüvvəyə minmiş 4/1 nömrəli Qərarına əsasən, “Azərbaycan Respublikasının rezident və qeyri-rezidentlərinin xarici valyuta əməliyyatlarının aparılması Qaydaları”nda bir sıra dəyişikliklər edilmişdir.
Edilən dəyişikliyə əsasən, Azərbaycan Respublikasına idxal olunan malların və xidmətlərin ödənilməsi üzrə rezidentlər və qeyri-rezidentlər tərəfindən köçürülən, o cümlədən qabaqcadan ödənilən vəsaitlər (avans) üzrə əməliyyatlar aparıldıqdan 270 gün ərzində həmin malların idxal olunmasını təsdiq edən gömrük bəyannaməsi və ya xidmətlərin göstərilməsini təsdiq edən sənəd banka təqdim edilməlidir. Qaydaların ilkin versiyasında isə müvafiq gömrük bəyannaməsi və ya sənədin təqdim edilməsi üçün nəzərdə tutulan müddət qabancadan ödənişin edilməsindən etibarən 180 gün ərzində idi.
Belə ki, dəyişiklik nəticəsində bu müddətin 90 gün ( 3 ay) uzadılması rezident və qeyri-rezidentləri praktiki olaraq qarşılaşdıqları malların və ya xidmətlərin gecikməsi səbəbindən inzibati məsuliyyətə cəlb edilmə riskini azaldır. Məsləhət görülür ki, malların və xidmətlərin satın alınması barədə müqavilə bağlayarkən bu müddət nəzərə alınsın.

In accordance with Decision №4/1 of the Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan dated 08.03.2018, a number of amendments were made to the "Regulations on Foreign Exchange Operations of Resident and Non-Residents of the Republic of Azerbaijan".
According to the amendment, a declaration confirming the import of those goods or a document confirming the provision of services must be submitted to the bank within 270 days after operations on advance payment transferred by residents and non-residents in payment of imported goods and services to the Republic of Azerbaijan. In the first version of the Rules, the period of time required for the submission of a relevant customs declaration or document was 180 days from the date of payment.
Thus, the extension of this period of 90 days (3 months) as a result of the change reduces the risk of administrative liability for the delay of the goods or services the residents and non-residents actually face. It is advisable to consider this period when concluding a contract for procurement of goods and services.