Hüquqi şəxsin ləğvi təcrübəsində yenilik
Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinin 59.6-cı bəndinə əsasən, “ləğvetmə prosesinin ümumi müddəti hüquqi şəxsin ləğv edilməsi barədə məlumatın hüquqi şəxslərin dövlət reyestrinə daxil edildiyi andan etibarən bir ildən çox olmamalıdır. Həmin müddətin keçməsi ləğvetmə prosesinin yenidən başlamasına səbəb olur”.
Ləğvetmə ilə bağlı qeyd edilmiş müddətin keçməsi halında ləğvetmə prosesində olmuş hüquqi şəxs tərəfindən ləğv prosesinə xitam verilməsi və hüquqi şəxsin fəaliyyətinin bərpa edilməsi barədə, təsviyəçinin fəaliyyətinə xitam verilməsi və icra orqanın təyin olunması barədə qərar tələb edilir.
Praktikada qeydiyyat orqanı tərəfindən yuxarıda qeyd edilmiş qərar həmçinin, müddətin keçməsi ilə əlaqədar ləğv prosesinə xitam verilmiş hüquqi şəxsin yenidən ləğv prosesinə başlaması zamanı da tələb edilir.
Yuxarı vergi orqanının məsələ ilə bağlı mövqeyinə əsasən, hüquqi şəxsin fəaliyyətinin bərpa edilməsi barədə qərar yalnız kommersiya hüquqi şəxsi ləğvetmə prosedurlarına yenidən başlamadıqda və fəaliyyətini davam etdirdikdə təqdim edilməlidir. Hüquqi şəxs ləğv prosesinə yenidən başlaması barədə qərar qəbul etdikdə isə qeydiyyat orqanına yalnız qanunvericilikdə ləğv prosesinə başlanması üçün tələb edilən sənədlər təqdim edilməlidir.
Beləliklə, praktiki yenilik olaraq qeyd etmək lazımdır ki, hüquqi şəxsin 1 il müddətində ləğv prosesini başa çatdırmaması və ləğv prosesinə yenidən başlamaq üçün müraciət etməsi halında bu cür hüquqi şəxsin fəaliyyətini ilkin olaraq bərpa etməsi tələbi aradan qaldırılmış və bu proses hüquqi şəxsin ləğv prosesinə başlaması ilə bağlı qanunvericilikdə tələb edilən sənədləri təqdim etməsi tələbi ilə əvəz edilmişdir.
Yəni, qanunvericilikdə göstərilmiş 1 il müddətində ləğv prosesi başa çatdırılmamış hüquqi şəxsin fəaliyyətini bərpa etməsi ilə hüquqi şəxs ləğv prosesinə yenidən başlaması prosedurları fərqləndirilməlidir. Belə ki, ikinci halda yalnız Mülki Məcəllənin 60-61-ci maddələrində göstərilmiş prosedur həyata keçirilməli və ləğv prosesinə başlamaq ilə bağlı sənədlər təqdim edilməlidir. Hüquqi şəxsin fəaliyyətinin bərpa edilməsi ilə bağlı tələb ləğv prosesinə yenidən başlamaq barədə qərar qəbul etmiş hüquqi şəxslərə şamil edilmir.
Qeyd edilən proses yuxarı vergi orqanının yazılı mövqeyi ilə təsdiq edilmiş və qeydiyyat orqanı tərəfindən də praktiki olaraq qəbul edilmişdir. Ləğv prosesi ilə bağlı oxşar situasiyada olan müəssisələr yuxarıda qeyd edilmiş prosesi tətbiq edə bilərlər.
Hüquqi şəxsin ləğvi prosesi, ləğv zamanı hüquq və vergi dəstəyi ilə əlaqədar bizimlə qeyd edilən əlaqə vasitələrlə əlaqə saxlaya bilərsiniz:
[email protected]; 0099450 289 89 73
Sep 24, 2021
İnvestisiya gəlirləri vergi azadolması uzadıldı
Jun 27, 2022
Hüquqi şəxslərin reyestr məlumatları barədə yeniliklər
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində və “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət re...

Update on the practice of liquidation of legal entities
According to the Article 59.6 of Civil Code, the general period of liquidation procedure shall not exceed one year from the date information on liquidation of the legal entity is entered to the state register of legal entities.
In case of exceeding the period for liquidation, decision on the termination of liquidation procedure and restoration of activities of a legal entity, termination authorities of liquidator and appointment of executive body is required to be submitted by the legal entity which was on the liquidation procedure.
In practice, the above-mentioned decision is also required by the registration body for resumption of the liquidation procedure of a legal entity of which the previous liquidation procedure was terminated due to exceeding the required period of time.
According to the position of higher tax authority on the issue, the decision on the restoration of activity of legal person should be adopted when liquidation procedure of a commercial legal entity is not restarted and it continues to be functioning. On the other hand, if such entity will restart the liquidation procedures, only the documents required for initiating liquidation procedure will be introduced to the registration body.
Thus, as a practical update, it should be noted that in case of non-completion of the liquidation procedure within 1 year and application by such legal entity for resumption of the liquidation procedure, the requirement for the legal entity to resume its activities initially has been removed and replaced by the requirement for the legal entity to submit the documents required by law to begin the liquidation procedure.
Thus, the restoration of a business entity's operations as a result of non-completion of liquidation within 1 year should be distinguished from the procedure of restarting the liquidation. As so, in the second case, the procedures under the provisions of Article 60-61 of the Civil Code should be followed and documents for initiating the liquidation should be submitted. The requirement for the restoration of business activity (operations) is not applied to the legal entities which decided to restart liquidation procedures.
This procedure is approved by the written response of the higher tax authority and is practically accepted by the registration authority. Enterprises in a similar situation with the liquidation procedure may apply the above-mentioned procedure.
For legal and tax support regarding the liquidation procedure of a legal entity, please contact us via: [email protected], or 0099450 289 89 73