Hüquqi şəxsin ləğvi təcrübəsində yenilik
Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinin 59.6-cı bəndinə əsasən, “ləğvetmə prosesinin ümumi müddəti hüquqi şəxsin ləğv edilməsi barədə məlumatın hüquqi şəxslərin dövlət reyestrinə daxil edildiyi andan etibarən bir ildən çox olmamalıdır. Həmin müddətin keçməsi ləğvetmə prosesinin yenidən başlamasına səbəb olur”.
Ləğvetmə ilə bağlı qeyd edilmiş müddətin keçməsi halında ləğvetmə prosesində olmuş hüquqi şəxs tərəfindən ləğv prosesinə xitam verilməsi və hüquqi şəxsin fəaliyyətinin bərpa edilməsi barədə, təsviyəçinin fəaliyyətinə xitam verilməsi və icra orqanın təyin olunması barədə qərar tələb edilir.
Praktikada qeydiyyat orqanı tərəfindən yuxarıda qeyd edilmiş qərar həmçinin, müddətin keçməsi ilə əlaqədar ləğv prosesinə xitam verilmiş hüquqi şəxsin yenidən ləğv prosesinə başlaması zamanı da tələb edilir.
Yuxarı vergi orqanının məsələ ilə bağlı mövqeyinə əsasən, hüquqi şəxsin fəaliyyətinin bərpa edilməsi barədə qərar yalnız kommersiya hüquqi şəxsi ləğvetmə prosedurlarına yenidən başlamadıqda və fəaliyyətini davam etdirdikdə təqdim edilməlidir. Hüquqi şəxs ləğv prosesinə yenidən başlaması barədə qərar qəbul etdikdə isə qeydiyyat orqanına yalnız qanunvericilikdə ləğv prosesinə başlanması üçün tələb edilən sənədlər təqdim edilməlidir.
Beləliklə, praktiki yenilik olaraq qeyd etmək lazımdır ki, hüquqi şəxsin 1 il müddətində ləğv prosesini başa çatdırmaması və ləğv prosesinə yenidən başlamaq üçün müraciət etməsi halında bu cür hüquqi şəxsin fəaliyyətini ilkin olaraq bərpa etməsi tələbi aradan qaldırılmış və bu proses hüquqi şəxsin ləğv prosesinə başlaması ilə bağlı qanunvericilikdə tələb edilən sənədləri təqdim etməsi tələbi ilə əvəz edilmişdir.
Yəni, qanunvericilikdə göstərilmiş 1 il müddətində ləğv prosesi başa çatdırılmamış hüquqi şəxsin fəaliyyətini bərpa etməsi ilə hüquqi şəxs ləğv prosesinə yenidən başlaması prosedurları fərqləndirilməlidir. Belə ki, ikinci halda yalnız Mülki Məcəllənin 60-61-ci maddələrində göstərilmiş prosedur həyata keçirilməli və ləğv prosesinə başlamaq ilə bağlı sənədlər təqdim edilməlidir. Hüquqi şəxsin fəaliyyətinin bərpa edilməsi ilə bağlı tələb ləğv prosesinə yenidən başlamaq barədə qərar qəbul etmiş hüquqi şəxslərə şamil edilmir.
Qeyd edilən proses yuxarı vergi orqanının yazılı mövqeyi ilə təsdiq edilmiş və qeydiyyat orqanı tərəfindən də praktiki olaraq qəbul edilmişdir. Ləğv prosesi ilə bağlı oxşar situasiyada olan müəssisələr yuxarıda qeyd edilmiş prosesi tətbiq edə bilərlər.
Hüquqi şəxsin ləğvi prosesi, ləğv zamanı hüquq və vergi dəstəyi ilə əlaqədar bizimlə qeyd edilən əlaqə vasitələrlə əlaqə saxlaya bilərsiniz:
[email protected]; 0099450 289 89 73
Sep 24, 2021
İnvestisiya gəlirləri vergi azadolması uzadıldı
Jun 27, 2022
Hüquqi şəxslərin reyestr məlumatları barədə yeniliklər
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində və “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət re...

Согласно статье 59.6 Гражданского Кодекса, общий срок процедуры ликвидации не может превышать одного года с даты внесения сведений о ликвидации юридического лица в государственный реестр юридических лиц.
В случае превышения срока ликвидации юридическое лицо, находившееся на процедуре ликвидации, должно представить решение о прекращении процедуры ликвидации и возобновлении деятельности юридического лица, прекращении полномочий ликвидатора и назначении исполнительного органа.
На практике вышеупомянутое решение также требуется регистрирующим органом для возобновления процедуры ликвидации юридического лица, предыдущая процедура ликвидации которого была прекращена в связи с превышением необходимого срока.
Согласно позиции вышестоящего налогового органа по данному вопросу, решение о возобновлении деятельности юридического лица должно быть принято, когда процедура ликвидации коммерческого юридического лица не возобновляется и продолжает действовать. С другой стороны, если такое лицо возобновит процедуру ликвидации, в регистрирующий орган будут представлены только документы, необходимые для начала процедуры ликвидации.
Таким образом, в качестве практического обновления следует отметить, что в случае незавершения процедуры ликвидации в течение 1 года подачи заявления такого юридического лица о возобновлении процедуры ликвидации, требование к юридическому лицу о возобновлении своей деятельности было удалено и заменено требованием о предоставлении юридическим лицом документов, необходимых по закону для начала процедуры ликвидации.
Восстановление деятельности юридического лица в результате незавершения ликвидации в течение 1 года следует отличать от процедуры возобновления ликвидации. Таким образом, во втором случае должны соблюдаться процедуры, предусмотренные статьями 60-61 Гражданского Кодекса, и должны быть представлены документы для инициирования ликвидации. Требование о возобновлении деятельности не распространяется на юридических лиц, принявших решение о возобновлении ликвидационных процедур.
Данная процедура утверждается письменным ответом вышестоящего налогового органа и практически принимается регистрирующим органом. Предприятия, находящиеся в аналогичной ситуации с процедурой ликвидации, могут применять вышеуказанную процедуру.
По вопросам юридического и налогового сопровождения процедуры ликвидации юридического лица, свяжитесь с нами по: [email protected] или 0099450 289 89 73