Lombardlara və daşınmaz əmlak agentliklərinə Maliyyə Monitorinqi Xidməti nəzarət edəcək
19 iyul 2018-ci il tarixində "Cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərinin və digər əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununa (bundan sonra: Qanun) dəyişiklik edilmişdir. Dəyişikliklərə əsasən, lombardlar və daşınmaz əmlakın alqı-satqısı üzrə vasitəçilik xidmətləri göstərən fiziki və ya hüquqi şəxslər üçün nəzarət orqanı müəyyən edilmişdir. Bu qruplar üçün nəzarət orqanı Maliyyə Monitorinqi Xidmətidir.
Qanuna əsasən, lombardlar monitorinq iştirakçısı, daşınmaz əmlakın alqı-satqısı üzrə vasitəçilik xidmətləri göstərən fiziki və ya hüquqi şəxslər isə monitorinqdə iştirak edən digər şəxslər qrupuna daxildir. Qeyd edək ki, Qanun daşınmaz əmlakın alqı-satqısı üzrə vasitəçilik xidmətləri göstərən fiziki və ya hüquqi şəxslərdən daşınmaz əmlakın alqı-satqısı ilə məşğul olduqda nəzarət tədbirləri çərçivəsində bir sıra əməliyyatları yerinə yetirməyi tələb edir. Həmçinin, lombardlar da eyniləşdirmə və verifikasiya tədbirləri çərçivəsində işgüzar münasibətdə olduqları müştərilər və benefisiar mülkiyyətçilər barədə məlumatlar təqdim etməlidirlər. Əgər müştəri və ya benefisiar mülkiyyətçi fiziki şəxs olarsa eyniləşdirmə şəxsiyyət vəsiqəsi, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxs olarsa şəxsiyyət vəsiqəsi və VÖEN, hüquqi şəxs olduqda isə nizamnamə, VÖEN və çıxarışın notariat qaydasında təsdim edilmiş sürəti ilə aparılır. Verifikasiya isə təqdim edilmiş məlumatların yoxlanılması ilə aparılır. Həmçinin, monitorinq iştirakçıları və monitorinqdə iştirak edən digər şəxslər qanunvericiliklə müəyyən edilmiş müddətdə müştərilərlə və benefisiar mülkiyyətçilərlə bağlı eyniləşdirmə məlumatlarının və aparılmış əməliyyatlara dair məlumatların qorunmasını təmin etməli, müştərilərlə həyata keçirilmiş əməliyyatların növü, tarixi, məbləği və s. məlumatları Maliyyə Monitorinqi Xidmətinə təqdim etməli və Qanundan irəli gələn digər tələblərə əməl etməlidirlər.
Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinə əsasən, bu Qanunun tələblərinə əməl edilməməsinə görə vəzifəli şəxslər 800 manatdan 1500 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər isə 8000 manatdan 15000 manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.

Служба финансового мониторинга будет курировать ломбарды и агентства недвижимости
Внесены изменения в Закон Азербайджанской Республики «О предотвращении легализации средств, полученных преступным путем, или иного имущества, и финансировании терроризма» (далее - Закон) 19 июля 2018 года. Согласно поправкам, Служба Финансового Мониторинга был определен как надзорный орган для ломбардов и лиц, предоставляющих посреднические услуги по купле-продаже недвижимости.
По закону ломбарды входят в группу мониторинга, а лица, предоставляющие посреднические услуги по купле-продаже недвижимости, входят в группу других лиц, участвующих в мониторинге. Следует отметить, что закон обязывает лиц, предоставляющих посреднические услуги по купле-продаже недвижимости, совершать ряд сделок в рамках контрольных мер при работе с куплей-продажей недвижимости. В то же время ломбарды должны предоставлять информацию о клиентах, которые проводят случайные операции, и о бенефициарных владельцах в рамках мер по идентификации и проверке. Меры по идентификации должны проводиться с документом, удостоверяющим личность, если клиент или бенефициарный владелец является физическим лицом, а также с документом, удостоверяющим личность, и идентификационной карточкой налогового идентификатора, если клиент или бенефициарный владелец - физическое лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, и если клиент или бенефициарный владелец является юридическим лицом, с нотариально заверенной копией устава и свидетельства о государственной регистрации. Проверка осуществляется путем проверки предоставленной информации. Кроме того, участники мониторинга и другие лица, участвующие в мониторинге, должны обеспечить защиту идентификационной информации и информации о транзакциях, относящихся к клиентам и бенефициарным владельцам, в течение периода, установленного законодательством, и предоставлять информацию в Службу Финансового Мониторинга о типе, дате, сумме, операций с клиентами, и должны соответствовать другим требованиям закона.
Согласно Кодексу об Административных Правонарушениях Азербайджана, должностные лица оштрафованы на сумму от 800 до 1500 манатов, а юридические лица - от 8000 до 15000 манатов за несоблюдение требований закона.
Используйте очиститель JavaScript, чтобы организовать и украсить ваши скрипты перед запуском веб-сайтов. Используйте его бесплатно без ограничений.