26 noyabr 2019-cu ildə “Texniki tənzimləmə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu (bundan sonra “Qanun”) qəbul edilmişdir.
Qanun mallara, onlarla əlaqəli proseslərə və istehsal metodlarına dair texniki tənzimləmənin, texniki reqlamentlərə dair tələblərin və bu tələblərə uyğunluğun qiymətləndirilməsi, habelə təsərrüfat subyektlərinə dair ümumi tələblərin müəyyən edilməsinə yönəlmişdir. Qanuna əsasən, texniki tənzimləmə- mallara, onlarla əlaqəli proseslərə və istehsal metodlarına dair məcburi tələblərin müəyyən olunması, qəbulu və tətbiqi, habelə uyğunluğun qiymətləndirilməsi ilə əlaqədar münasibətlərin hüquqi tənzimlənməsi, texniki reqlament- mallara, onlarla əlaqəli proseslərə və istehsal metodlarına dair məcburi tələbləri müəyyən edən texniki-normativ hüquqi aktdır.
Qanunun tətbiqi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən Qanun qüvvəyə mindikdən sonra 5 il ərzində texniki tənzimləmə sahəsində texniki reqlamentlər qəbul ediləcəkdir. Texniki reqlament üzrə məcburi tələblər malların, onlarla əlaqəli proseslərin və istehsal metodlarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə məhdudlaşacaqdır.
Hər hansı texniki reqlament qəbul edildikdən sonra qüvvəyə minməsi üçün 6 ay müddət müəyyən ediləcəkdir ki, bu müddət ərzində yerli və xarici təsərrüfat subyektlərinin müvafiq texniki reqlamentin tələblərinə uyğunlaşmaq imkanı olacaq. Təsərrüfat subyektlərinin texniki reqlamentlərə uyğunluğu yoxlanılacaqdır. Uyğunluğun yoxlanılması məqsədilə yüksək riskli mallar üçün uyğunluq sertifikatı veriləcək, orta və aşağı riskli mallar üçün isə uyğunluq bəyannaməsi tərtib ediləcəkdir.
Qanun 26 may 2019-cu ildə qüvvəyə minəcəkdir.
Dəyişikliklər rəqabət mühitinin qorunmasını gücləndirməyi, cinayət tərkiblərində tətbiq olunan mə...

Принято Положение о технической безопасности товаров
26 ноября 2019 года был принят Закон Азербайджанской Республики «О техническом регулировании» (далее - «Закон»).
Закон регулирует техническое регулирование товаров, связанные с ними процессы и методы производства, требования к техническим стандартам и оценку соответствия этим требованиям, а также общие требования к предприятиям. В соответствии с законом, техническое регулирование - это установление, принятие и выполнение обязательных требований к товарам, связанным с ними процессам и методам производства, а также правовое регулирование оценки соответствия. Технические стандарты - это технические правовые акты, которые устанавливают обязательные требования к товарам, связанные с ними процессы и методы производства.
В целях реализации закона Кабинет Министров Азербайджанской Республики в течение 5 лет после вступления Закона в силу примет технические стандарты, касающиеся технического регулирования. Обязательные требования технических стандартов будут ограничены обеспечением безопасности товаров, связанных с ними процессов и методов производства.
Технический стандарт вступает в силу через шесть месяцев после его принятия, и в течение этого времени местные и иностранные компании могут иметь возможность адаптироваться к требованиям соответствующих технических стандартов. Соответствие субъектов техническим регламентам будет проверено. Для подтверждения соответствия товаров высокого риска будет выдан сертификат соответствия, а для товаров среднего и низкого риска будет составлена ​​декларация соответствия.
Закон вступит в силу 26 мая 2019 года.
Apr 12, 2023
Критерии рискованного налогоплательщика и рискованных сделок
Jul 31, 2020
Конституционный Суд прокомментировал применение статьи 746 Гражданского кодекса Азербайджанской Республики к потребительским кредитам
Конституционный Суд прокомментировал применение статьи 746 Гражданского кодекса Азербайджанской Р...