26 noyabr 2019-cu ildə “Texniki tənzimləmə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu (bundan sonra “Qanun”) qəbul edilmişdir.
Qanun mallara, onlarla əlaqəli proseslərə və istehsal metodlarına dair texniki tənzimləmənin, texniki reqlamentlərə dair tələblərin və bu tələblərə uyğunluğun qiymətləndirilməsi, habelə təsərrüfat subyektlərinə dair ümumi tələblərin müəyyən edilməsinə yönəlmişdir. Qanuna əsasən, texniki tənzimləmə- mallara, onlarla əlaqəli proseslərə və istehsal metodlarına dair məcburi tələblərin müəyyən olunması, qəbulu və tətbiqi, habelə uyğunluğun qiymətləndirilməsi ilə əlaqədar münasibətlərin hüquqi tənzimlənməsi, texniki reqlament- mallara, onlarla əlaqəli proseslərə və istehsal metodlarına dair məcburi tələbləri müəyyən edən texniki-normativ hüquqi aktdır.
Qanunun tətbiqi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən Qanun qüvvəyə mindikdən sonra 5 il ərzində texniki tənzimləmə sahəsində texniki reqlamentlər qəbul ediləcəkdir. Texniki reqlament üzrə məcburi tələblər malların, onlarla əlaqəli proseslərin və istehsal metodlarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə məhdudlaşacaqdır.
Hər hansı texniki reqlament qəbul edildikdən sonra qüvvəyə minməsi üçün 6 ay müddət müəyyən ediləcəkdir ki, bu müddət ərzində yerli və xarici təsərrüfat subyektlərinin müvafiq texniki reqlamentin tələblərinə uyğunlaşmaq imkanı olacaq. Təsərrüfat subyektlərinin texniki reqlamentlərə uyğunluğu yoxlanılacaqdır. Uyğunluğun yoxlanılması məqsədilə yüksək riskli mallar üçün uyğunluq sertifikatı veriləcək, orta və aşağı riskli mallar üçün isə uyğunluq bəyannaməsi tərtib ediləcəkdir.
Qanun 26 may 2019-cu ildə qüvvəyə minəcəkdir.
Dəyişikliklər rəqabət mühitinin qorunmasını gücləndirməyi, cinayət tərkiblərində tətbiq olunan mə...

Regulation of technical safety of goods is adopted
On 26 November 2019, the Law of the Republic of Azerbaijan “On Technical Regulation” (hereinafter “the Law”) was adopted.
The law regulates the technical regulation of goods, their related processes and production methods, the requirements for technical standards, and the assessment of compliance with these requirements, as well as the general requirements for entities. According to the law, technical regulation is setting, adopting and implementing of mandatory requirements on goods, their related processes and production methods, as well as the legal regulation of compliance assessment, and technical standards are technical legal acts which specify mandatory requirements on goods, their related processes and production methods.
In order to implement the law, the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic will adopt technical standards regarding technical regulation within 5 years after the Law comes into force. Mandatory requirements of technical standards will be limited to ensuring the safety of goods, their related processes and production methods.
A technical standard comes into force six months after its adoption, which during this time, local and foreign businesses can have the opportunity to adapt to the requirements of the relevant technical standards. Compliance of entities with technical regulations will be verified. A certificate of conformity will be issued to verify compliance for high-risk goods, and a declaration of conformity will be compiled for medium and low-risk goods.