İşsizlikdən sığortanı ödəməkdən yayınanlar məsuliyyətə cəlb ediləcək.
Qanunvericiliyə edilən dəyişikliklərə əsasən, "İşsizlikdən sığorta haqqında Azərbaycan Respublikası Qanunu"nun (bundan sonra: Qanun) tələblərinin pozulması inzibati və cinayət məsuliyyətinə səbəb olur. Belə ki, sığortaedən kimi sığortaçıda qeydiyyata durmama; işçiləri işsizlikdən sığorta etdirməmə; Qanunda nəzərdə tutulan qaydada, məbləğdə və vaxtda sığorta haqqını sığortaçıya ödəməmə, habelə Qanunda nəzərdə tutulan digər tələblərin pozulması inzibati məsuliyyət yaradır və bu halda fiziki şəxslər 100 AZN, hüquqi şəxslər isə 400 AZN məbləğində cərimə edilir. Bununla yanaşı, az miqdarda yəni, iyirmi min manatdan yuxarı olmayan işsizlikdən sığorta haqlarını ödəməkdən yayınmaya görə inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş ödənişlərin məbləğinin otuz faizindən yetmiş faizinədək məbləğdə cərimə tətbiq edilir.
Sığortaolunan tərəfindən sığorta ödənişinin miqdarının dəyişməsinə və dayandırılmasına səbəb olan Qanunda nəzərdə tutulan hallar barədə 10 gündən gec olmayaraq sığortaçıya məlumat verilməməsinə görə məlumat verməli olan şəxslər vurulmuş ziyanın bir misli miqdarında cərimə edilir.
Sadalanan hallar nəticəsində yaranmış ziyan xeyli miqdarda, yəni 20 000 AZN-dən artıq olduqda isə həmin əməlləri törətmiş şəxslər cinayət məsuliyyətinə cəlb edilir, belə ki, vurulmuş ziyanın iki mislindən dörd mislinədək miqdarda cərimə və ya iki ilədək müddətə islah işləri və ya üç ilədək müddətə müəyyən vəzifə tutma və ya müəyyən fəaliyyətlə məşğul olma hüququndan məhrum edilməklə və ya edilməməklə üç ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.

Those who refuse to pay unemployment insurance will be subject to liability.
According to the amendments made to the legislation, the violation of the “Law of the Republic of Azerbaijan on Unemployment Insurance” (hereinafter: the Law) causes administrative and criminal liability. So that, not being registered at an insurance company as an insurer; not providing employees with an unemployment insurance; not paying the insurance premium in accordance with the law- at the given time and certain amount to the insurance company, as well as violation of other requirements stipulated by the Law, imposes administrative responsibility, and in this case, the penalty is imposed on natural persons at the rate of 100 AZN and on legal entities - 400 AZN. At the same time, a fine is imposed in the amount of thirty to seventy percent of the amount of the payment, which is the direct object of the administrative offense, for non-payment of insurance premiums, which is not more than twenty thousand manats.
Persons who have not notified the insurance company not later than 10 days about the circumstances envisaged by the Law, which caused the change and termination of the insurance payment by the insured person, shall be penalized in the amount of the damage.
If the damage caused by the mentioned circumstances is more than 20 000 AZN, individuals committing those offenses shall be involved to criminal responsibility, so that, they shall be punished with the penalty of two to four times the amount of damages or up to two years of reclamation work or up to three years with imprisonment for the term up to three years with deprivation of the right to hold office or to engage in specified activities.