Konstitusiya Məhkəməsi əmək münasibətləri anlayışını şərh etdi
Konstitusiya Məhkəməsi Plenumu 20 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəlləsinin 7-ci maddəsinin 2-3.4 və 2-4-cü hissələrinin Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 35-ci maddəsinin III və IV hissələri ilə əlaqəli şəkildə şərh edilməsinə dair qərar qəbul etmişdir.
İşin faktiki hallarında qeyd olunur ki, kuryer kimi işlərin yerinə yetirilməsi üçün əmək müqaviləsi bağlamadan əməkdaş cəlb edən müvafiq MMC-yə (bundan sonra “MMC”) qarşı qaldırılmış inzibati iş üzrə MMC inzibati xətanı törətməkdə təqsirli bilinmiş və barəsində inzibati cərimə tətbiq olunmuşdur. MMC həmin qərardan apellyasiya şikayəti verərək bildirilmişdir ki, MMC-nin mülki hüquq subyekti kimi iradə sərbəstliyi və müqavilə azadlığı əsasında poçt rabitəsi xidmətlərinin göstərilməsi üçün digər şəxslərlə mülki münasibətlərə daxil olmaq hüququ vardır və onun barəsində tətbiq olunan cərimə ədalətsizdir.
Konstitusiya Məhkəməsinin plenumu isə məsələyə aydınlıq gətirərək bildirmişdir ki, şəxs öz azad seçimi əsasında şəxsi əmək fəaliyyətini əmək və ya mülki hüquqi müqavilə ilə rəsmiləşdirə bilər. Bundan əlavə, baxmayaraq ki, Əmək Məcəlləsinin 2.3-cü maddəsində  qeyd olunan, əmək müqaviləsinin bağlanmasının zəruri olduğu hallar sırasında tərəflər arasında yaranan münasibətlərin işəgötürənin əsas fəaliyyət sahəsi ilə bağlı yaranması halı da mövcuddur, Konstitusiya Məhkəməsi bununla bağlı qeyd edir ki, bəzən, Məcəllənin tələbinə baxmayaraq, işəgötürənin əsas fəaliyyət sahəsinə aid iş və xidmətlərə dair münasibətlər öz xarakterlərinə görə (məsələn, birdəfəlik və ya qeyri-mütəmadi olduğu üçün) mülki müqavilə ilə də rəsmiləşdirilə bilərlər.
Buna görə də, Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən məhkəmələrə tövsiyə olunur ki, Əmək Məcəlləsinin 7-ci maddəsinin 2-3-cü hissəsində göstərilən hallarda, o cümlədən işəgötürənin əsas fəaliyyət sahəsinə aid işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar tərəflər arasında yaranan münasibətlərin əmək münasibətləri olub-olmaması müəyyən edilərkən məhkəmələr həmin münasibətlərin xarakteri və həqiqi mahiyyətini, işin faktiki hallarını araşdırmalı və bunun əsasında qərara gəlməlidirlər.

Толкование Конституционным Судом понятия трудовых отношений
20 октября 2023 года Пленум Конституционного Суда принял решение о толковании частей 2-3.4 и 2-4 статьи 7 Трудового Кодекса Азербайджанской Республики в связи с частями III и IV статьи 35 Конституции Азербайджанской Республики.
В фактических обстоятельствах дела отмечается, что некое ООО (далее - ООО) было признано виновным в совершении административного правонарушения и на него было наложено административное наказание за то, что оно привлекло работника к выполнению работ в качестве курьером без заключения трудового договора. ООО обжаловало это решение и заявило, что оно как субъект гражданского права имеет право вступать в гражданские отношения с другими лицами по оказанию услуг почтовой связи на основе свободы воли и свободы договора, и наложенный на него штраф несправедлив.
Пленум Конституционного Суда внес ясность в вопрос и заявил, что человек может оформить свою трудовую деятельность трудовым или гражданско-правовым договором по своему свободному выбору. При этом Конституционный Суд отметил, что, несмотря на статью 2.3 Трудового кодекса, которая предусматривает случаи, когда заключение трудового договора является обязательным, в том числе случай, когда отношения между сторонами возникают в связи с выполнением работ, связанных с основной сферой деятельности работодателя, иногда, несмотря на требования Кодекса, такие отношения могут быть оформлены гражданско-правовым договором в силу их характера (например, потому, что они носят разовый или нерегулярный характер). Поэтому судам рекомендуется при определении того, являются ли отношения между сторонами трудовыми отношениями, исходить из случаев, указанных в пунктах 2-3 статьи 7 Трудового кодекса, в том числе случая, когда такие отношения связаны с выполнением трудовых обязанностей, работ (услуг), связанных с основной сферой деятельности работодателя, изучить характер и истинную сущность этих отношений, фактические обстоятельства дела и принять решение на основании этого.