Miqrasiya Məcəlləsinin mübahisəli maddələri ilə bağlı Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəsmi mövqeyi
Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycan Respublikası Miqrasiya Məcəlləsinin bir sıra məqamları ilə bağlı izahlarını təqdim etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya Məcəllənin bir sıra müddəalarında konkret bir mövqe göstərilmədiyindən, həmin normaların tənzimlədiyi məsələlərin dəqiqləşdirilməsinə zərurət vardır.  Bu hallarla bağlı Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətindən verilmiş rəsmi cavabla müvafiq məsələlərə aydınlıq gətirilmişdir.
Belə ki, Miqrasiya Məcəlləsinin 45.0.3-cü bəndinə əsasən, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin Azərbaycan Respublikasının ərazisində azı 100.000 manat dəyərində daşınmaz əmlakı olduqda bu hal müvəqqəti yaşamaq üçün icazə verilməsinə əsasdır. Lakin bu maddədə ən azı 100.000 dəyərində əmlaka birgə mülkiyyət halının da keçərli olub-olmaması və ya mülkiyyətçilərin sayı üçün limit göstərilməmişdir. Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən verilmiş cavaba əsasən, bu hal bir şəxsə münasibətdə müəyyən edilmişdir. Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikası ərazisində satın alınmış daşınmaz əmlakın real bazar qiymətinin ölçülməsi üçün rəyi qəbul edilən təşkilatlar barədə praktikada anlaşmazlıqlar vardır. Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən bildirilmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada hüquqi və fiziki şəxslər qiymətləndirmə fəaliyyəti ilə məşğul ola bilərlər.
Həmçinin, Miqrasiya Məcəlləsinin 45.0.3-cü bəndinə əsasən, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin Azərbaycan Respublikasının banklarında azı 100.000 manat məbləğində pul vəsaiti olduqda, bu hal müvəqqəti yaşamaq üçün icazəsinin verilməsi əsası hesab olunur. Bu maddənin tətbiqi zamanı depozitin spesifik olaraq hansı banklarda olması barədə anlaşmazlıqlar yaranırdı. Dövlət Miqrasiya Xidmətindən verilən cavaba əsasən, həmin depozit Azərbaycan Respublikasındakı istənilən bankda ola bilər.
Əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ölkəyə gəlişi zamanı bəyan ediləcək məqsəd də (viza növü) praktikada mübahisəli məsələlərdən biridir. Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəsmi mövqeyinə əsasən, həmin şəxs xarici hüquqi şəxsin Azərbaycan Respublikasındakı filial və nümayəndəliyinin rəhbəri və rəhbər müavini vəzifəsini tutduqda ölkəyə əmək vizası ilə gəlməlidir. Lakin, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs Azərbaycan Respublikasında təsis edilmiş hüquqi şəxsin həm təsisçisi, həm də rəhbəri və ya rəhbər müavini vəzifəsini tutarsa, bu halda ölkəyə işgüzar səfər vizası ilə daxil olması daha məqsədəuyğundur.
Bunlarla yanaşı, praktikada mübahisəli məsələlərdən biri də şəxsin vətəndaşı olduğu ölkənin çoxarvadlılığı və ya eynicinsli şəxslərin nikahını tanıması və şəxsin öz ölkəsində 1-dən çox şəxslə qanuni nikah münasibətlərində olması və ya eynicinsli şəxslə nikahda olması halında, onun qanuni nikahda olduğu bütün şəxslərin onun ailə üzvü sayılıb-sayılmaması məsələsidir. Belə ki, Miqrasiya Məcəlləsinin 45.0.5-ci bəndinə əsasən, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti və ya daimi yaşayan əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin ailə üzvü olduqda, həmin şəxsə müvəqqəti yaşamaq üçün icazə verilməsinə əsas yaranır. Dövlət Miqrasiya Məcəlləsinin rəsmi mövqeyinə əsasən, Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyi ilə eynicinslilərin nikanı və çoxarvadlılıq tanınmadığından, müvafiq halda ailə üzvü hesab edilməyəcəkdir.
Azərbaycan miqrasiya qanunvericiliyi və miqrasiya sahəsində xidmətlərimiz barədə buradan məlumat əldə edə bilərsiniz.

Здесь мы объясняем некоторые противоречивые положения Миграционного кодекса Азербайджана официальным разъяснением (позицией) Государственной миграционной службы.
Поскольку в некоторых положениях Миграционного Кодекса Азербайджанской Республики нет точных положений, необходимо прояснить вопросы, регулируемые этими нормами. Эти вопросы были уточнены в официальном ответе Государственной Миграционной Службы Азербайджана.
Таким образом, согласно статье 45.0.3 Миграционного Кодекса, если на территории Азербайджанской Республики иностранец или лицо без гражданства владеют недвижимостью стоимостью не менее 100 000 манатов, этот случай является основанием для разрешения на временное проживание. Тем не менее, в этой статье не указывается ограничение количества собственников и не является ли совместное владение недвижимостью по меньшей мере 100 000 манатов основанием для временного проживания. Согласно ответу, предоставленному Государственной миграционной службой, это дело было рассмотрено в отношении одного человека. Кроме того, на практике возникают споры относительно организаций, которые были одобрены для измерения реальной рыночной стоимости недвижимости, приобретенной на территории Азербайджанской Республики. Государственная миграционная служба заявила, что юридические и физические лица могут заниматься оценочной деятельностью в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики.
Кроме того, в соответствии со статьей 45.0.3 Миграционного кодекса, если в банках Азербайджанской Республики иностранцы или лица без гражданства имеют средства в размере не менее 100 000 манатов, это также рассматривается как основание для выдачи разрешений на временное проживание. На практике ведутся дебаты о том, в какие конкретно банки следует вносить средства. Согласно ответу Государственной Миграционной Службы, эти средства могут быть депонированы в любом банке в Азербайджанской Республике.
Цель визита (тип визы), который будет объявлен при въезде иностранцев или лиц без гражданства, является одной из спорных проблем на практике. Согласно официальной позиции Государственной миграционной службы, лицо должно въехать в страну с рабочей визой, если он является руководителем и заместителем руководителя филиала и представительства иностранного юридического лица в Азербайджане. Однако, если иностранец или лицо без гражданства являются учредителем и главой или заместителем руководителя юридического лица, учрежденного в Азербайджанской Республике, рекомендуется въехать в страну с деловой визой.
Кроме того, один из спорных вопросов на практике связан с гражданами стран, где многоженство или однополые браки являются законными. Проблема в том, что, если человек состоит в браке с более чем одним человеком в своей стране или имел однополый брак, будут ли все те люди, которые находятся в законном браке с ним, считаться членом его семьи? Согласно статье 45.0.5 Миграционного кодекса, членство в семье иностранца или лица без гражданства, временно или постоянно проживающего на территории Азербайджанской Республики, является основанием для выдачи этому лицу разрешения на временное проживание. Согласно официальной позиции Государственного миграционного кодекса, поскольку законодательство Азербайджанской Республики не признает однополые браки и многоженство, в этом случае эти лица не будут считаться членами семьи.
Для получения дополнительной информации об азербайджанских миграционных законах и иммиграционных консультациях, пожалуйста, обратитесь сюда.