Miqrasiya Məcəlləsinin mübahisəli maddələri ilə bağlı Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəsmi mövqeyi
Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycan Respublikası Miqrasiya Məcəlləsinin bir sıra məqamları ilə bağlı izahlarını təqdim etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya Məcəllənin bir sıra müddəalarında konkret bir mövqe göstərilmədiyindən, həmin normaların tənzimlədiyi məsələlərin dəqiqləşdirilməsinə zərurət vardır.  Bu hallarla bağlı Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətindən verilmiş rəsmi cavabla müvafiq məsələlərə aydınlıq gətirilmişdir.
Belə ki, Miqrasiya Məcəlləsinin 45.0.3-cü bəndinə əsasən, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin Azərbaycan Respublikasının ərazisində azı 100.000 manat dəyərində daşınmaz əmlakı olduqda bu hal müvəqqəti yaşamaq üçün icazə verilməsinə əsasdır. Lakin bu maddədə ən azı 100.000 dəyərində əmlaka birgə mülkiyyət halının da keçərli olub-olmaması və ya mülkiyyətçilərin sayı üçün limit göstərilməmişdir. Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən verilmiş cavaba əsasən, bu hal bir şəxsə münasibətdə müəyyən edilmişdir. Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikası ərazisində satın alınmış daşınmaz əmlakın real bazar qiymətinin ölçülməsi üçün rəyi qəbul edilən təşkilatlar barədə praktikada anlaşmazlıqlar vardır. Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən bildirilmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada hüquqi və fiziki şəxslər qiymətləndirmə fəaliyyəti ilə məşğul ola bilərlər.
Həmçinin, Miqrasiya Məcəlləsinin 45.0.3-cü bəndinə əsasən, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin Azərbaycan Respublikasının banklarında azı 100.000 manat məbləğində pul vəsaiti olduqda, bu hal müvəqqəti yaşamaq üçün icazəsinin verilməsi əsası hesab olunur. Bu maddənin tətbiqi zamanı depozitin spesifik olaraq hansı banklarda olması barədə anlaşmazlıqlar yaranırdı. Dövlət Miqrasiya Xidmətindən verilən cavaba əsasən, həmin depozit Azərbaycan Respublikasındakı istənilən bankda ola bilər.
Əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ölkəyə gəlişi zamanı bəyan ediləcək məqsəd də (viza növü) praktikada mübahisəli məsələlərdən biridir. Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəsmi mövqeyinə əsasən, həmin şəxs xarici hüquqi şəxsin Azərbaycan Respublikasındakı filial və nümayəndəliyinin rəhbəri və rəhbər müavini vəzifəsini tutduqda ölkəyə əmək vizası ilə gəlməlidir. Lakin, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs Azərbaycan Respublikasında təsis edilmiş hüquqi şəxsin həm təsisçisi, həm də rəhbəri və ya rəhbər müavini vəzifəsini tutarsa, bu halda ölkəyə işgüzar səfər vizası ilə daxil olması daha məqsədəuyğundur.
Bunlarla yanaşı, praktikada mübahisəli məsələlərdən biri də şəxsin vətəndaşı olduğu ölkənin çoxarvadlılığı və ya eynicinsli şəxslərin nikahını tanıması və şəxsin öz ölkəsində 1-dən çox şəxslə qanuni nikah münasibətlərində olması və ya eynicinsli şəxslə nikahda olması halında, onun qanuni nikahda olduğu bütün şəxslərin onun ailə üzvü sayılıb-sayılmaması məsələsidir. Belə ki, Miqrasiya Məcəlləsinin 45.0.5-ci bəndinə əsasən, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti və ya daimi yaşayan əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin ailə üzvü olduqda, həmin şəxsə müvəqqəti yaşamaq üçün icazə verilməsinə əsas yaranır. Dövlət Miqrasiya Məcəlləsinin rəsmi mövqeyinə əsasən, Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyi ilə eynicinslilərin nikanı və çoxarvadlılıq tanınmadığından, müvafiq halda ailə üzvü hesab edilməyəcəkdir.
Azərbaycan miqrasiya qanunvericiliyi və miqrasiya sahəsində xidmətlərimiz barədə buradan məlumat əldə edə bilərsiniz.

As there are no exact regulations in some of the provisions of the Migration Code of Azerbaijan Republic, there is a necessity to clarify the issues that those norms regulate. These issues were clarified by the official response of the State Migration Service of Azerbaijan.
Thus, according to Article 45.0.3 of the Migration Code, if a foreigner or stateless person possess real estate which is worth at least 100 000 manats on the territory of the Republic of Azerbaijan, this case is the basis for a permit for temporary residence. However, this article does not specify the limit for the number of ownership or whether the joint ownership of at least 100,000 real property is valid or not. According to the response provided by the State Migration Service, this case has been determined in relation to one person. In addition, there are disputes in practice about organizations that have been approved for measuring the real market value of real estate purchased in the territory of the Republic of Azerbaijan. The State Migration Service has stated that legal entities and natural persons may engage in evaluation activities in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Also, according to Article 45.0.3 of the Migration Code, if foreigners or stateless persons have funds in the amount of at least 100,000 manats in banks of the Republic of Azerbaijan, this is also considered as the basis for granting temporary residence permits. At practice, there are debates about at which specific banks should the funds be deposited. According to the response from the State Migration Service, these funds may be deposited at any bank in the Republic of Azerbaijan.
The purpose of the visit (visa type) that will be announced during the entry of foreigners or stateless persons is one of the controversial issues in practice. According to the official position of the State Migration Service, the person should enter to the country with a labor visa if he/she is the head and deputy head of the branch office and representative office of the foreign legal entity in Azerbaijan. However, if a foreigner or stateless person is both the founder and head or deputy head of a legal entity established in the Republic of Azerbaijan, it is advisable to enter the country with a business visa.
In addition, one of the controversial issues in practice related to the citizens of the countries where polygamy or same-sex marriage is legal. The issue is that, if a person is in marriage with more than 1 person in his country or had same-sex marriage, will all those people who are in a legal marriage with him be considered a member of his family? According to Article 45.0.5 of the Migration Code, being a member of the family of a foreigner or a stateless person temporarily or permanently residing in the territory of the Republic of Azerbaijan is a basis for issuing that person permit for temporary residence. According to the official position of the State Migration Code, as the legislation of the Republic of Azerbaijan does not recognize same-sex marriages and polygamy, in that case, these persons will not be considered family members.
For further information about Azerbaijani migration laws and immigration consultancy, please refer here