Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu kredit və ipoteka ilə bağlı bir sıra məsələlərə aydınlıq gətirmişdir
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu 31 may 2018-ci ildə ipoteka məsələləri ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinin və "İpoteka haqqında" qanunun bir sıra maddələrinin əlaqəli şərhinə dair qərar çıxarmışdır.
Bu qərarda əsasilə "kredit xətti müqavilələri" və onların banklarda yaratdığı öhdəliklərə, həmçinin onların şərtlərinə və zaminin statusuna təsiri məsələlərinə toxunulmuşdur. "Kredit xətti müqaviləsi" bankla şəxslər arasında bağlanır və şəxslərin maliyyə mənbələrinə əlçatımlılığını asanlaşdırmağa yönəlir. Yəni, bankın şəxsə gələcəkdə kredit verməsini nəzərdə tutur. Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu qərara almışdır ki, kredit xətti müqaviləsi niyyət ifadəsi deyil, müqavilədir. Yəni, kredit xətti müqaviləsi bank üzərində öhdəlik yaradır və bundan sonra bank, müqavilənin digər tərəfi tələb etdikdə, müqavilə şərtlərinə uyğun olaraq kredit verməlidir. Bu hal yalnız o zaman keçərli olmaya bilər ki, müqavilənin bağlandığı vaxtla kreditin faktiki olaraq tələb olunduğu vaxt arasında kredit tələb edən şəxsin maddi vəziyyəti əhəmiyyətli dərəcədə pisləşmiş olsun və krediti ödəyə bilməyəcəyi qənaətinə gəlinsin.
Digər tərəfdən, kredit xətti müqaviləsində zaminlik və ipoteka ilə bağlı şərtlər aydın göstərilmiş olmalıdır. Əks təqdirdə, bu şərtlər faktiki olaraq kredit alındığı zaman müəyyən edilərsə, zamin və ya ipoteka qoyanın razılığı olmalıdır. Əgər kredit alındıqda müəyyən edilən şərtlərlə kreditin məbləği, müddəti, faiz dərəcəsi zaminin vəziyyətini ağırlaşdırarsa, bu hal zaminliyə xitam verilməsi üçün əsas sayılacaqdır.
Həmçinin, Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu 4 iyun 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinin 472.1-ci və 1306-cı maddələrinin şərhinə dair qərar çıxarmışdır. Qərarın məğzi ölmüş şəxsin borclarına nisbətdə vərəsələrin və zaminlərin hüquq və öhdəliklərinin dəqiqləşdirilməsindən ibarətdir.
Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu öz qərarında göstərmişdir ki, ölmüş şəxsin passivləri üçün ilk növbədə onun vərəsələri məsuliyyət daşıyır. Lakin qeyd edilməlidir ki, vərəsələr yalnız onlara qalmış miras payı ilə mütənasib həcmdə məsuliyyət daşıyırlar. Zaminlik isə əsas kreditorun vəfat etməsi ilə xitam olunmur. Belə ki, vərəsələr borcu ödəyə bilmədikdə və ya onlara qalmış mirasın həcmi bunun üçün kifayət etmədikdə, zaminin həmin borcu tam həcmdə ödəmək öhdəliyi yaranır. Həmçinin, ölmüş şəxsin borcundan yaranmış faizlər də eyni qaydada vərəsələr və zamin tərəfindən ödənilməlidir.

Пленум Конституционного Суда прояснил ряд вопросов, связанных с кредитованием и ипотекой
Пленум Конституционного Суда Азербайджанской Республики принял решение о толковании ряда статей Гражданского Кодекса Азербайджанской Республики и Закона об ипотеке по вопросам ипотеки 31 мая 2018 года.
Это решение в основном сфокусировано на «соглашениях о кредитных линиях» и их влиянии на обязательства банков, а также на их условия и статус гаранта. «Соглашение о кредитной линии» заключается между банком и физическими лицами и направлено на облегчение доступа физических лиц к финансовым ресурсам. То есть банк намерен предоставить кредит физическому лицу в будущем. Пленум Конституционного Суда постановил, что соглашение о кредитной линии является не выражением намерения, а договором. Таким образом, соглашение о кредитной линии создает обязательство банку, что в будущем, если этого требует другая сторона договора, банк должен выдать кредит в соответствии с условиями договора. Это может не иметь место только в том случае, когда финансовое состояние лица, которому требуется кредит, существенно ухудшилось между моментом, когда кредит был фактически зачислен, и тем моментом, когда был заключен договор, и был сделан вывод о том, что кредит не может быть погашен.
С другой стороны, в соглашении о кредитной линии должны быть четко изложены условия гарантии и ипотеки. В противном случае эти условия должны быть согласованы гарантом или залогодержателем, если они фактически определены в момент получения кредита. Если сумма, срок действия и процентная ставка по кредиту на условиях, изложенных в кредитном договоре, ухудшат состояние гаранта, это будет считаться основанием для прекращения гарантии.
Также Пленум Конституционного Суда принял решение о толковании статей 472.1 и 1306 Гражданского кодекса Азербайджанской Республики 4 июня 2018 года. Суть решения заключается в уточнении прав и обязанностей наследников и гарантов в отношение к долгам умершего.
Пленарное заседание Конституционного суда в своем решении указало, что наследники умершего несут основную ответственность за долги умершего. Однако следует отметить, что наследники несут ответственность только пропорционально их доле в наследстве. Гарантия не прекращается смертью основного кредитора. Таким образом, когда наследники не могут погасить долг или если сумма их наследства недостаточна для этого, гарант обязан погасить эту задолженность в полном объеме. Аналогичным образом, проценты, возникающие в связи с задолженностью покойного, должны также нести наследники и гаранты.
Лучший инструмент для очистки CSS помогает вам упорядочивать таблицы стилей. Убирайте или сжимайте свой грязный код.