Avropa Birliyinin yeni qaydaları Azərbaycan şirkətlərinə da şamil olunacaqdır
25 May 2018-ci ildən Avropa Birliyində yeni Məlumatların Qorunması üzrə Ümumi Qaydalar (ingiliscə General Data Protection Regulation, qısa adla “GDPR”) qüvvəyə minir. Yeni qaydalara əsasən, Avropa Birliyi ərazisində yaşayan şəxslərin fərdi məlumatlarının, o cümlədən birbaşa və ya dolayı yollarla onların adı, identifikasiya nömrəsi, fiziki, psixoloji, genetik, əqli, iqtisadi və ya sosial xüsusiyyətlərini əks etdirən məlumatlarının toplanılması, saxlanılması, istifadəsi, ötürülməsi və silinməsi ilə bağlı müddəalar daha da sərtləşdirilmişdir.
Avropa Birliyində yaşayan şəxslərin fərdi məlumatlarını toplayan və ya istifadə edən şəxslər, yəni bu şəxslərə xidmət və ya mal satan şirkətlər yeni qaydalara əməl etməlidirlər. Yəni, yeni qaydalar Avropa Birliyindən kənarda yerləşib, amma onun subyektlərinə mal və ya xidmət satan şirkətlərə də şamil olunacaqdır.
GDPR qaydalarına əməl etməyən, fərdi məlumatlarla işini və daxili qaydalarını tələb edilən standartlarda qurmayan şirkətlər illik gəlirlərinin (bütün dünya üzrə gəlirlərinin) 4% və ya 20 milyon avroyadək məbləğdə cərimələnir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu isə öz növbəsində digər hüquqi məcburiyyət vasitələrini və sanksiyaları da istisna etmir.
Avropa Birliyində yaşayan şəxslər, o cümlədən AB üzv dövlətlərinin vətəndaşlarına aid şəxsi məlumatları əldə edən Azərbaycan şirkətləri də qeyd edilən qaydaların tətbiqi dairəsinə düşür və belə bir risklə qarşılaşa bilərlər.
Bura daha çox hotellər, turizm şirkətləri, sərnişindaşıma ilə məşğul olan nəqliyyat şirkətləri, internet üzərindən AB üzv dövlətlərinə mal və ya xidmət satan Azərbaycan şirkətlərini aid etmək olar.
Qaydaların sizin şirkətə tətbiq edilib-edilməməsini öyrənmək üçün, habelə ətraflı hüquqi dəstək üçün Caspian Legal Center ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
Bu məqalədə Azərbaycanın rəqabət qanunvericiliyi kontekstində Tərmərküzləşmələr və onlara nəzarət...
Konstitusiya Məhkəməsi xarici arbitraj qərarlarının tanınması ilə bağlı bəzi məqamlara aydınlıq g...

On 25 May 2018, the General Data Protection Regulation (GDPR) will come into force in the European Union. According to new rules, the provisions of the Regulation on collecting, storing, using, transmitting and removing information of the people that reside in the territory of the European Union, including the rules reflecting directly or indirectly personal information such as their name, ID number, physical, psychological, genetic, intellectual, economic, or social features, have been made much stricter.
Individuals collecting or using personal information of people that reside in the European Union, i.e. companies that sell goods or services to the EU residents must follow the new rules. That is, new rules will apply to companies selling goods or services to the subjects of the European Union even if they are located outside the European Union.
Companies that fail to comply with the GDPR rules and not follow required standards while organizing and working with personal data are penalized at a rate of 4% of annual revenues of the company in question (global income) or up to 20 million euros.
Azerbaijani companies which collect and store personal information of individuals residing in the European Union, including the citizens of EU member states, also fall within the scope of these rules and may confront such risk. It shall be noted that negative legal impacts of such breach is not limited to fines, and may also include other tools of enforcement or injunctions.
Azerbaijani hotels and tourism companies, transport companies engaged in passenger transportation, companies selling goods or services to the EU member states via internet will fall within the ambit of new rules.
You can contact Caspian Legal Center for details on whether GDPR applies to your company, as well as for detailed legal support in order to meet the new standards and avoid potential legal risks.