Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi 25 fevral 2025-ci il tarixində vahid məhkəmə təcrübəsi müəyyən edən mühüm qərar qəbul etmişdir. Bu yazıda həmin qərarın izahı, hüquqi əhəmiyyəti və nəticələrinə yer verilmişdir.
Faktlar
İddiaçının mülkiyyətində faktiki sahəsi 16,3 kv.m. olan fərdi yaşayış evi olmuşdur. Tərəflər arasında 22.02.2018-ci il tarixində bağlanmış müqaviləyə əsasən, İddiaçı həmin tikilini Cavabdehə sökülmək üçün təhvil verməyi, Cavabdeh isə tikilinin yerləşdiyi ərazidə inşa ediləcək hündürmərtəbəli yaşayış binasında sahəsi 19,6 kv.m. olan təmirli mənzili İddiaçıya verməyi öz öhdələrinə götürmüşlər.
Bununla yanaşı, Cavabdeh mənzil İddiaçıya təhvil verilənədək kirayə haqqı qismində hər ay 300 manat ödəməli idi. Həmçinin hündürmərtəbəli yaşayış binasının bünövrəsi qoyulduqdan sonra tikinti işləri 24 ay ərzində başa çatdırılmalı və mənzil İddiaçıya təhvil verilməli idi.
Müqavilənin bağlanmasından 7 il keçməsinə baxmayaraq, Cavabdeh İddiaçıya mənzili təhvil verməmişdir.
Tərəflərin mövqeyi
İddiaçı iddia ərizəsi ilə məhkəməyə müraciət edərək müqavilə əsasında Cavabdehin onu yeni tikili binada tam təmirli və çıxarışlı mənzillə təmin etməsi barədə qətnamə çıxarılmasını xahiş etmişdir. Bundan başqa, İddiaçı Cavabdehdən 2023-cü ilin noyabr ayından etibarən ödənilməmiş və yeni mənzillə təmin ediləcəyi günədək hesablanmalı kirayə haqqının onun xeyrinə tutulmasını tələb etmişdir. Eyni zamanda İddiaçı kirayə mənzilləri dəyişdiyi zaman zədələnərək yararsız hala düşmüş ev əşyalarının dəyəri qismində 7.000 manat maddi ziyanın, habelə ona vurulmuş mənəvi zərərə görə 20.000 manat məbləğində kompensasiyanın Cavabdehdən tutulmasını xahiş etmişdir. İddiaçı həmçinin iş üzrə çəkdiyi bütün məhkəmə xərclərinin Cavabdehdən onun xeyrinə tutulmasını tələb etmişdir.
Buna etiraz olaraq Cavabdeh binanın layihəsində müqavilədə nəzərdə tutulan sahəyə uyğun mənzilin mövcud olmadığını, bu səbəbdən üzərinə götürdüyü öhdəliyin icrasının qeyri-mümkün olduğunu bildirmişdir. Bununla əlaqədar Cavabdeh icranın mümkünsüzlüyünə əsaslanaraq müqaviləyə xitam verilməsini məhkəmədən xahiş etmişdir.
Birinci instansiya məhkəməsi Cavabdehin mənzili İddiaçıya təhvil verməsini, 2023-cü ilin noyabr ayından etibarən mənzil təhvil verilən günədək kirayə haqqı ödəməsini, habelə İddiaçıya 500 manat məbləğində mənəvi zərərə görə kompensasiya və 100 manat dövlət rüsumu ödəməsini qət etmişdir.
Cavabdeh həmin qətnamədən apellyasiya şikayəti verərək onun ləğv edilməsini xahiş etmiş, tələbini isə qətnamə qanuni qüvvəyə mindiyi halda belə icranın mümkün olmaması ilə əsaslandırmışdır. Apellyasiya məhkəməsi müəyyən etmişdir ki, inşa edilmiş binada müqavilədə göstərilən sahəyə uyğun mənzil mövcud deyildir. Bundan əlavə, həmin binada ən kiçik sahəli mənzilin 54,1 kv.m. olması nəzərə alınaraq Cavabdehin İddiaçını nəzərdə tutulan qaydada mənzillə təmin etməsinin mümkün olmadığı qənaətinə gəlinmişdir.
Eyni zamanda Azərbaycan Respublikası Mənzil Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş “mənzil” anlayışına əsasən, sahəsi 19,5 kv.m. olan fərdi yaşayış sahəsinin inşası mümkünsüz hesab edilmiş və bu səbəbdən müqavilə üzrə öhdəliyə xitam verilmişdir. Bundan başqa kirayə haqqının müstəqil öhdəlik deyil, mənzilin təhvil verilməsi ilə bağlı əsas öhdəlikdən irəli gələn əlavə öhdəlik olduğu nəzərə alınaraq həmin öhdəliyə də xitam verilmişdir.
Hüquqi suallar və məhkəmənin qərarı
İddiaçının kassasiya şikayəti üzrə işə baxan Ali Məhkəmə belə nəticəyə gəlmişdir ki, iş üzrə maddi hüquq normaları düzgün tətbiq edilməmişdir.
Ali Məhkəmə qeyd etmişdir ki, tərəflər arasında bağlanmış müqavilənin etibarlılığı mübahisə predmeti deyildir. Həmin müqaviləyə əsasən, Cavabdeh İddiaçının da ümumi mülkiyyətçisi olduğu ev söküldükdən sonra onun yerində inşa ediləcək binada sahəsi 19,6 kv.m. olan təmirli mənzili İddiaçıya təqdim etməyi öhdəsinə götürmüşdür. Buna baxmayaraq, Cavabdeh üzərinə düşən öhdəliyi yerinə yetirməmiş, bunu isə binada həmin ölçüdə mənzilin mövcud olmaması ilə əsaslandırmışdır.
Apellyasiya məhkəməsi öhdəliyin icrasını mümkünsüz hesab etdiyindən Ali Məhkəmə qərarında icra mümkünsüzlüyü anlayışına hüquqi qiymət vermiş və onun məzmununu izah etmişdir.
Ali Məhkəmənin mövqeyinə görə, icra mümkünsüzlüyü iki növə ayrılır: başlanğıc icra mümkünsüzlüyü və sonrakı icra mümkünsüzlüyü. Başlanğıc icra mümkünsüzlüyü əqdin bağlanmasından əvvəl mövcud olan səbəblərlə əlaqədar yaranır. Sonrakı icra mümkünsüzlüyü isə əqd etibarlı şəkildə bağlandıqdan sonra öhdəliyin icrası zamanı meydana çıxan mümkünsüzlük halıdır.
Sonrakı icra mümkünsüzlüyü də öz növbəsində iki növə bölünür: sonrakı təqsirli icra mümkünsüzlüyü və sonrakı təqsirsiz icra mümkünsüzlüyü.
Əgər öhdəliyin icrası müqavilə bağlandıqdan sonra borclunun cavabdehlik daşıdığı hallara görə daimi və qəti surətdə mümkünsüz olmuşdursa, bu halda sonrakı təqsirli icra mümkünsüzlüyündən söhbət gedir. Belə vəziyyət borclunun öhdəliyi pozduğunu göstərir. Həmçinin əgər borclu müqavilə bağlanan anda öhdəliyin gələcəkdə mümkünsüz olacağını bilirdisə və ya bunu əvvəlcədən görə bilməli idisə, o da təqsirli hesab olunur və kreditor qarşısında məsuliyyətdən azad edilmir.
Borcludan irəli gələn səbəblərə görə öhdəliyin icrası mümkün olmadıqda onun öhdəliyinə xitam verilmir. Əksinə, borclu bundan irəli gələn bütün mənfi hüquqi nəticələrə görə kreditor qarşısında tam həcmdə məsuliyyət daşıyır.
Bununla yanaşı, qanunverici borclunun təqsiri olmadan öhdəliyin icra edilə bilmədiyi bəzi hallarda da onun üzərinə əlavə vəzifə qoymuşdur. Belə ki, borclu öhdəliyini həmin səbəblərdən yerinə yetirə bilmədikdə bildiyi və ya bilməli olduğu icra mümkünsüzlüyü hallarını vaxtında kreditora bildirməlidir ki, kreditor əlavə zərərə məruz qalmasın. Əks halda borclu həmin zərərin əvəzini ödəməyə borcludur.
Beləliklə, öhdəliyin xitamı ilə nəticələnməyən təqsirli icra mümkünsüzlüyü öhdəliyə xitam verən təqsirsiz icra mümkünsüzlüyü ilə qarışdırılmamalı, bu hallar hüquqi mahiyyəti və nəticələri baxımından bir-birindən fərqləndirilməlidir.
Baxılan iş üzrə apellyasiya məhkəməsi həmin fərqləndirməni düzgün aparmamış, Cavabdehin inşa etdiyi binada sahəsi 19,6 kv.m. olan təmirli mənzili İddiaçıya vermək öhdəliyinin mümkünsüzlüyünün Cavabdehdən asılı olmayan hallardan irəli gəldiyini əsaslandırılmış qaydada müəyyən etməmişdir. Əvvəla, Mənzil Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş “mənzil” anlayışı ilə bağlı qeyd edilməlidir ki, həmin Məcəlləyə və onun istinad etdiyi qanunvericiliyə əsasən, yaşayış sahəsinin ümumi sahəsinin müəyyənləşdirilməsi üçün nəzərə alınan minimal ölçü 16 kvadratmetrdir.
Eyni zamanda apellyasiya məhkəməsi onu da nəzərə almamışdır ki, Cavabdehin inşa etdiyi binada müqavilə üzrə üzərinə götürdüyü həcmdə mənzili tikərək İddiaçıya təhvil vermək öhdəliyi onun risk dairəsinə aid idi. Məhkəmə təcrübəsindən və kommersiya dövriyyəsinin mahiyyətindən bəlli olduğu kimi, hər bir tikinti şirkəti inşa edəcəyi binada layihələndirilmiş mənzillərin sahəsini bilir və bilməlidir.
Şirkət müştərilərlə müqavilələri də məhz həmin layihə göstəricilərini nəzərə alaraq bağlayır və müvafiq öhdəliklər götürür. Bu səbəbdən tikinti şirkəti istər qanuni nümayəndəsinin, istərsə də xidmətindən istifadə etdiyi digər şəxslərin mənzilin sahəsi ilə bağlı verdikləri məlumatların düzgünlüyünə və icra edilə bilən xarakter daşımasına görə məsuliyyət daşıyır. Mənzil sahəsinin müqavilədə yanlış göstərilməsi, binada inşa ediləcək ən kiçik mənzildən daha az sahənin nəzərdə tutulması və ya plan-layihə sənədlərinin sonradan dəyişdirilməsi həmin məsuliyyəti aradan qaldırmır.
Beləliklə, MTK sözügedən öhdəliyin icrasının özündən asılı olmayan, obyektiv xarakterli mümkünsüzlük səbəbindən yerinə yetirilə bilmədiyini, müqavilə bağlanarkən həmin halı nəzərə almaq, onun qarşısını almaq və ya nəticələrini aradan qaldırmaq imkanına malik olmadığını sübuta yetirmədikcə müqavilə öhdəliyinə icra mümkünsüzlüyü əsası ilə xitam verilə bilməz.
Nəticə
Müqavilə bağlandıqdan sonra yaranan sonrakı təqsirli icra mümkünsüzlüyü Cavabdehi məsuliyyətdən azad etmir və öhdəliyə xitam verilməsi üçün əsas hesab olunmur. Əksinə, Cavabdeh kreditor qarşısında üzərinə götürdüyü öhdəlikləri tam həcmdə daşımaqda davam edir və onun hərəkətləri və ya hərəkətsizliyi nəticəsində yaranmış zərərə görə məsuliyyət daşıyır.
Tikinti layihələri üzrə sifarişçi və ya mülkiyyətçi şirkətlər bağladıqları müqavilələrdən irəli gələn öhdəlikləri vicdanla icra etməyə borcludurlar. Bu, öhdəliyin yerinə yetirilməsi üçün zəruri şəraitin yaradılmasını, mümkün risklərin əvvəlcədən qiymətləndirilməsini və onların qarşısının alınmasını əhatə edir. Eyni zamanda həmin subyektlər təqsirli icra mümkünsüzlüyünün yaranmasına səbəb ola biləcək hərəkətlərdən və ya hərəkətsizliklərdən çəkinməlidirlər.
Beləliklə, təqsirli icra mümkünsüzlüyü öhdəliyə xitam verilməsi üçün hüquqi əsas yaratmır. Bu səbəbdən müqavilə şərtlərinə riayət olunması həm hüquqi, həm də kommersiya baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır; əks halda tərəflər əlavə hüquqi məsuliyyət və maliyyə riskləri ilə üzləşə bilərlər.
Tikinti hüququ ilə bağlı istənilən suala cavab almaq üçün bizimlə [email protected] ünvanı vasitəsilə əlaqə saxlayın!
İnflyasiya zərər kimi: Konstitusiya Məhkəməsinin hüquqi mövqeyi
Daşınmaz əmlakın icarə müqaviləsi forması barədə Konstitusiya Məhkəməsinin izahı bu yazıda əks et...
Nəticə olaraq, işçi tərəfindən işəgötürənə vurulan ziyan halında mülki hüquq müqaviləsinin, o cüm...

On 25 February 2025, the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan rendered a significant decision establishing uniform judicial practice on the obligations of construction developers. This article sets out an explanation of that decision, its legal significance, and its practical implications.
On 25 February 2025, the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan issued a significant decision establishing uniform judicial practice. This article sets out an explanation of that decision, its legal significance, and its practical implications.
Facts
The Claimant was the owner of a detached residential dwelling with a registered floor area of 16.3 sq.m. Under an agreement concluded on 22 February 2018, the Claimant undertook to transfer that property to the Defendant for demolition, and the Defendant undertook to provide the Claimant with a fully renovated apartment of 19.6 sq.m. in the multi-storey residential building to be constructed on the same plot of land.
In addition, the Defendant was obliged to pay the Claimant AZN 300 per month as rent until the apartment was handed over. The construction works were to be completed within 24 months of the foundation being laid, after which the apartment was to be delivered to the Claimant.
Despite seven years having elapsed since the conclusion of the agreement, the Defendant had not delivered the apartment to the Claimant.
Positions of the Parties
The Claimant brought proceedings seeking an order requiring the Defendant to provide a fully renovated and title-registered apartment in the newly constructed building pursuant to the agreement. The Claimant further sought recovery of unpaid rent accruing from November 2023 until the date of delivery of the new apartment, as well as AZN 7,000 in respect of household items damaged when moving between rental properties, AZN 20,000 in compensation for non-pecuniary (moral) damage, and all legal costs incurred in the proceedings.
In response, the Defendant contended that the building’s project did not include an apartment corresponding to the floor area specified in the agreement and that performance of its contractual obligation had therefore become impossible. On that basis, the Defendant applied to the court for the agreement to be terminated on grounds of impossibility of performance.
The court of first instance ordered the Defendant to deliver the apartment to the Claimant, to continue paying rent from November 2023 until the date of delivery, and to pay AZN 500 in compensation for non-pecuniary damage together with AZN 100 in state duty.
The Defendant appealed, seeking reversal of that judgment on the ground that enforcement would be impossible even if the judgment were to take effect. The Court of Appeal found that the constructed building did not contain an apartment matching the contractual specification and, noting that the smallest apartment in the building was 54.1 sq.m., concluded that it was impossible for the Defendant to provide the Claimant with an apartment of the stipulated size. The Court of Appeal further held, by reference to the definition of “apartment” under the Housing Code of the Republic of Azerbaijan, that the construction of a separate residential unit of only 19.5 sq.m. was not permissible, and accordingly terminated the contractual obligation. The rental payment obligation was also terminated on the ground that it was not an independent obligation but an ancillary one, accessory to the primary obligation to deliver the apartment.
Legal Issues and the Court’s Decision
On the Claimant’s cassation appeal, the Supreme Court concluded that the substantive law had not been correctly applied in the proceedings below.
The Supreme Court noted that the validity of the agreement between the parties was not in dispute. Under that agreement, the Defendant had undertaken to provide the Claimant with a fully renovated apartment of 19.6 sq.m. in the building to be constructed on the site of the demolished dwelling, of which the Claimant was a co-owner. The Defendant had failed to perform that obligation, citing the absence of an apartment of that size in the building.
Since the Court of Appeal had treated the obligation as impossible to perform, the Supreme Court considered it necessary to examine and clarify the legal concept of impossibility of performance.
In the Supreme Court’s view, impossibility of performance is divided into two categories: initial impossibility and subsequent impossibility. Initial impossibility arises from circumstances that existed prior to the conclusion of the contract. Subsequent impossibility, by contrast, arises after the contract has been validly concluded, in the course of performance.
Subsequent impossibility is itself further divided into: subsequent culpable (fault-based) impossibility and subsequent non-culpable (no-fault) impossibility.
Where performance has become permanently and definitively impossible after the conclusion of the contract due to circumstances attributable to the debtor’s liability, this constitutes subsequent culpable impossibility, which amounts to a breach of obligation by the debtor. Moreover, if the debtor knew, or ought to have foreseen, at the time of contracting that performance would subsequently become impossible, the debtor is likewise treated as being at fault and is not relieved of liability towards the creditor.
Where impossibility of performance is attributable to the debtor, the obligation is not extinguished. On the contrary, the debtor remains fully liable to the creditor for all adverse legal consequences arising therefrom.
The legislature has also imposed an additional duty on the debtor in certain cases where impossibility of performance arises through no fault of the debtor: the debtor must promptly notify the creditor of circumstances of impossibility of which it is or should be aware, so as to prevent the creditor from sustaining further loss. Failure to do so renders the debtor liable to compensate the creditor for such additional loss.
Accordingly, subsequent culpable impossibility, which does not extinguish the obligation, must not be conflated with subsequent non-culpable impossibility, which does; the two must be distinguished on the basis of their legal nature and consequences.
In the present case, the Court of Appeal failed to draw this distinction correctly, and did not establish, with adequate reasoning, that the Defendant’s inability to deliver a fully renovated 19.6 sq.m. apartment arose from circumstances beyond its control. First, with regard to the concept of “apartment” under the Housing Code, the Supreme Court noted that the minimum floor area taken into account for the purposes of determining the total area of a residential unit under the relevant legislation is 16 square metres.
Furthermore, the Court of Appeal overlooked the fact that the obligation to construct and deliver to the Claimant an apartment of the contractually agreed size fell within the Defendant’s sphere of risk. As is well established in judicial practice and as follows from the nature of commercial dealings, every construction company knows and is expected to know the floor areas of the apartments projected in the buildings it intends to construct. A construction company enters into agreements with clients on the very basis of those project specifications and assumes the corresponding obligations. It is therefore liable for the accuracy and enforceability of information relating to apartment areas, whether provided by its legal representatives or by other persons it employs. Such liability is not discharged by the fact that the apartment area was incorrectly stated in the contract, that a smaller area was specified than that of the smallest apartment to be built, or that the design and planning documents were subsequently amended.
It follows that a contractual obligation cannot be terminated on grounds of impossibility of performance unless the debtor demonstrates that it was unable to perform due to an objectively insurmountable circumstance beyond its control, and that it had neither the capacity to anticipate, prevent, or remedy that circumstance at the time the contract was concluded.
Conclusion
Subsequent culpable impossibility of performance does not relieve the Defendant of liability and does not constitute grounds for termination of the obligation. On the contrary, the Defendant remains fully bound by the obligations it undertook towards the creditor and is liable for any loss arising from its acts or omissions.
Client and developer companies engaged in construction projects are obliged to perform their contractual obligations in good faith. This entails creating the conditions necessary for performance, conducting a prior assessment of foreseeable risks, and taking steps to mitigate them. Such entities must equally refrain from any act or omission that may give rise to culpable impossibility of performance.
In conclusion, culpable impossibility of performance does not provide a legal basis for termination of an obligation. Compliance with contractual terms is therefore of paramount importance, both legally and commercially; failure to do so may expose the parties to additional legal liability and financial risk.
Reach us via [email protected] for any construction law question in Azerbaijan!
May 13, 2025
The liability of employees towards employer and its documentation form caused confusion. The Cons...