İnflyasiya zərər kimi: Konstitusiya Məhkəməsinin hüquqi mövqeyi
Bakı Apellyasiya Məhkəməsi Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edərək Mülki Məcəllənin 21.2-ci maddəsində nəzərdə tutulan "zərər" anlayışının inflyasiya nəticəsində pulun dəyərdən düşməsini də əhatə edib-etmədiyinə dair hüquqi mövqenin aydınlaşdırılmasını xahiş etmişdir. Bu müraciət Xətai Rayon Məhkəməsinin R.Səlimovun borcun icrasının 8 il gecikdirilməsinə görə dəymiş maddi zərərin ödənilməsinə dair iddiasının rədd edilməsindən sonra irəli sürülmüşdür. İddiada vurulmuş zərərin bir hissəsi kimi inflyasiya nəticəsində baş vermiş dəyərsizləşmə də nəzərə alınmış, hesablamalar isə Dövlət Statistika Komitəsinin təqdim etdiyi istehlak qiymətləri indeksinə əsaslanaraq aparılmışdır.
Birinci instansiya məhkəməsi iddianı rədd edərək qeyd etmişdir ki, Mülki Prosessual Məcəllənin 232.1-ci maddəsinə əsasən, indeksasiya yalnız məhkəmə qətnaməsi ilə müəyyən edilmiş pul məbləğlərinə tətbiq oluna bilər. İddia isə notariat orqanının icra qeydinə əsaslandığından bu norma tətbiq edilməmişdir.
Lakin Konstitusiya Məhkəməsinə müraciətdə göstərilmişdir ki, Mülki Məcəllənin 445.7 və 449.1-ci maddələrində nəzərdə tutulan faizlər 21.2-ci maddənin tətbiqini istisna etmir. Bununla belə, sonuncu maddədə inflyasiya nəticəsində pulun dəyərsizləşməsinin "zərər" anlayışı ilə əhatə olunub-olunmadığı açıq şəkildə göstərilmədiyi üçün hüquq tətbiqetmədə qeyri-müəyyənlik yaranır.
Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu qeyd edir ki, mülkiyyətin toxunulmazlığı və müqavilə azadlığı Konstitusiyada təsbit olunmuşdur. Borc müqaviləsi, onun predmeti və tərəflərin qarşılıqlı öhdəlikləri Mülki Məcəllənin 739-743-cü maddələri ilə tənzimlənir. Pul, qanunvericilik baxımından əmlakın bir növüdür və inflyasiya – yəni pulun alıcılıq qabiliyyətinin azalması – əmlaka real zərər vurmaqla mülkiyyət hüququnun pozulmasına səbəb olur.
Konstitusiya Məhkəməsi inflyasiya nəticəsində alıcılıq qabiliyyətinin azalmasının zərər kimi qiymətləndirilməsi üçün bir neçə əsas prinsipə istinad edir:
Nəticə etibarilə, Konstitusiya Məhkəməsi belə qənaətə gəlmişdir ki:
Beləliklə, Konstitusiya Məhkəməsinin bu qərarı inflyasiya nəticəsində yaranan maliyyə itkilərinin hüquqi baxımdan tanınmasına və mülkiyyət hüququnun müdafiəsinə dair mühüm hüquqi presedent yaratmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi 25 fevral 2025-ci il tarixində vahid məhkəmə təcrübəsi m...

Обесценивание Денег как Убыток: Правовая Позиция Конституционного Суда
Апелляционный суд города Баку обратился в Конституционный Суд Азербайджанской Республики с просьбой разъяснить, охватывает ли понятие «убыток», предусмотренное в статье 21.2 Гражданского кодекса, также обесценивание денег в результате инфляции. Данный запрос был подан после того, как Хатаинский районный суд отказал в удовлетворении иска Р. Салимова о возмещении материального ущерба, причинённого в связи с восьмилетним просроченным исполнением долга. В рамках иска в качестве одной из составляющих убытков также рассматривалось обесценивание, вызванное инфляцией, причём расчёты основывались на индексе потребительских цен, представленном Государственным комитетом статистики.
Суд первой инстанции отклонил иск, указав, что в соответствии со статьёй 232.1 Гражданского процессуального кодекса индексация может применяться только к денежным суммам, установленным судебным решением. Поскольку иск был основан на исполнительной надписи нотариального органа, данная норма не была применена.
Однако в обращении в Конституционный Суд указывалось, что проценты, предусмотренные статьями 445.7 и 449.1 Гражданского кодекса, не исключают применения статьи 21.2. Вместе с тем, поскольку в последней не указано прямо, охватывается ли понятием «убыток» обесценивание денег вследствие инфляции, это вызывает правовую неопределённость в правоприменении.
Пленум Конституционного Суда отмечает, что неприкосновенность собственности и свобода договора закреплены в Конституции. Договор займа, его предмет и взаимные обязательства сторон регулируются статьями 739–743 Гражданского кодекса. Согласно законодательству, деньги являются формой имущества, и инфляция, то есть снижение покупательной способности денег, причиняет реальный ущерб имуществу и нарушает право собственности.
Конституционный Суд, рассматривая снижение покупательной способности в результате инфляции как убыток, ссылается на следующие основные принципы:
В результате Конституционный Суд пришёл к следующим выводам:
Таким образом, данное постановление Конституционного Суда создало важный правовой прецедент в признании инфляционных потерь в качестве убытков и в защите права собственности.
Верховный Суд Азербайджанской Республики 25 февраля 2025 года принял важное постановление, формир...