"Ələt Azad İqtisadi Zonası haqqında" Qanun qüvvəyə minmişdir
4 iyun 2018-ci il tarixində "Ələt Azad İqtisadi Zonası haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanunu (bundan sonra: Qanun) qüvvəyə minmişdir.
Qanuna əsasən, Ələt Azad İqtisadi Zonasında (bundan sonra: Azad Zona) Səlahiyyətli Qurum, inzibati müəssisələr, hüquqi şəxslər və onların işçiləri, rezidentlər Azad Zonanın fəaliyyətinə aid bütün vergilərdən, həmçinin gömrük rüsumlarından azaddırlar. Azad Zona daxilində yaranan mübahisələr Azərbaycan Respublikası Məhkəmələri tərəfindən deyil, Azad Zonanın daxili qurumları tərəfindən həll ediləcək.
Lakin qeyd edilməlidir ki, Qanunun hüquqi şəxslərin Azad Zona ərazisində fəaliyyəti, lisenziyalaşdırma və icazə, vergi, gömrük, Azad Zona Səlahiyyətli Qurumunun Azad Zona ərazisində səlahiyyətləri, investorların hüquqlarının qorunması, mübahisələrin həlli qurumları ilə bağlı müddəaları Azad Zonanın Səlahiyyətli Qurumunu tərəfindən qəbul ediləcək daxili qaydalarla eyni gündə qüvvəyə minəcəkdir.
Ətraflı məlumat üçün baxın: https://www.president.az/articles/28946
Ələt Azad İqtisadi Zonasında qeydiyyatdan keçmək, habelə ətraflı məlumat və məsləhət almaq üçün Caspian Legal Centerlə əlaqə saxlayın.

The Law "On Alat Free Economic Zone" came into force
On June 4, 2018, the Law of the Republic of Azerbaijan "On Alat Free Economic Zone" (hereinafter: the Law) came into force.
According to the law, the Authorized Body, administrative institutions, legal entities and their employees, residents are exempt from all taxes and custom duties related to the activities of Alat Free Economic Zone (hereinafter: the Free Zone).
However, it should be noted that the provisions of the Law on activities of Legal Entities in the Free Zone territory, licensing and authorization, tax, customs, powers of the Free Zone Authorized Body in the Free Zone territory, protection of investors' rights and dispute resolution bodies shall enter into force on the same day as the internal rules to be adopted by the Competent Authority of the Free Zone.
Please contact Caspian Legal Center for registration, as well as detailed information and advice on Alat Free Economic Zone.