Azərbaycanda vergi və gömrük mübahisələri ilə bağlı ixtisaslaşmış məhkəmələr yaradılacaqdır
3 aprel 2019-cu ildə “məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı (bundan sonra: Fərman) imzalanmışdır. Fərman əsasilə, məhkəməyə müraciət imkanlarının genişləndirilməsi, məhkəmə icraatının effektivliyinin artırılması, məhkəmə qərarlarının vaxtında tam və vaxtında icrasının təmin edilməsi kimi məqsədlərə yönəlmişdir. Fərmanda qeyd edilən məqsədlərlə bağlı bir sıra istiqamətlərdə islahatlar keçirilməsi nəzərdə tutulur.
İlk növbədə, Fərmanın nəzərdə tutduğu ən əhəmiyyətli tədbir kimi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə əlaqədar məhkəmə işlərinə baxılması üçün ixtisaslaşmış məhkəmələrin yaradılması qeyd edilməlidir. Belə ki, vergi, gömrük ödənişləri və s. kimi sahibkarlıq fəaliyyətindən irəli gələn mübahisələrə ixtisaslaşmış məhkəmələrdə baxılması sahibkarların məhkəmələrə müraciət imkanlarını asanlaşdıracaq, eyni zamanda,
spesifik işlərə daha geniş təcrübəyə malik hakimlər tərəfindən baxılmasını təmin edəcəkdir.
Bununla yanaşı, Fərmanda cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi və cinayətlərin dekriminallaşdırılması, “elektron məhkəmə” informasiya sisteminin tətbiqinin təkmilləşdirilməsi kimi məsələlər nəzərdə tutulmuşdur.

Specialized courts will be established in Azerbaijan for tax and customs disputes
On April 3, 2019, the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "on extending reforms in the judicial-legal system" (hereinafter: the Decree) was signed.The Decree mainly focuses on expanding access to the courts, enhancing the effectiveness of judicial proceedings, and ensuring full and timely execution of court decisions. Reforms are provided in several directions for the purposes mentioned in the decree.
First and foremost, the most important measure envisaged by the decree is the establishment of specialized courts for proceedings related to entrepreneurial activity. Thus, proceeding of disputes related to entrepreneurial activity, such as tax and customs payments and etc. in specialized courts, will facilitate entrepreneurs' access to courts, at the same time, it will provide for specific cases to be reviewed by judges with a broader experience.
In addition, the Decree provides for issues like criminal policy humanization and decriminalization of crimes, improvement of the application of the "electronic court" information system as well.