Azərbaycan Respublikası tərəfindən apostilin verilməsi qaydaları
27 fevral 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən rəsmi sənədlərə şəhadətnamənin (apostilin) verilməsi Qaydaları (bundan sonra: Qaydalar) təsdiq edilmişdir. Qaydalara əsasən, aşağıdakı sənədlər istisna olmaqla , digər rəsmi sənədlərə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən apostil verilir:
Apostilin verilməsi üçün fiziki şəxslərə məxsus rəsmi sənədlər həmin sənədi imzalamış və ya sənədin məxsus olduğu şəxsin, o cümlədən bu şəxsin yaxın qohumlarının (ər, arvad, valideynlər və uşaqlar, baba, nənə və nəvələr, qardaş və bacılar) və ya adına etibarnamə verilmiş şəxsin müraciəti əsasında qəbul olunur. Qaydalara əsasən, Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrlə və ya Azərbaycan Respublikasının qanunvericilik aktları ilə ziddiyyət təşkil edən, eləcə də məzmununa görə Azərbaycan Respublikasının mənafeyinə, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının şərəf və ləyaqətinə xələl gətirən sənədlərə apostil verilmir.

Rules for issuing Apostille by Azerbaijan Republic
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan has approved the Rules of issuing the certificate (apostille) to official documents (hereinafter: Rules) on 27 February 2019. According to the rules, apostille is issued to the official documents by the Ministry of Foreign Affairs, except for the documents mentioned below:
The issuance of an Apostille is accepted on the basis of a request by a person who has signed the document or who is the owner of the document (including the request of the close relatives of this person (husband, wife, parents and children, grandparents and siblings), or on the basis of request of a person who has been granted power of attorney. According to the rules, documents that are in conflict with the international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party or legislation of Azerbaijan Republic, as well as documents that act against the interests of the Republic of Azerbaijan, or damage the honor and dignity of citizens of the Republic of Azerbaijan for its contents are not apostilled.