Konstitusiya Məhkəməsi zaminlik və ipoteka müqavilələri barədə
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu 25 iyul 2019-cu ildə “Banklar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 1.0.9-cu, “İpoteka haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 10.5, 14 və 48-ci maddələrinin və Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 307.4, 405.1 və 477.0.1-ci maddələrinin əlaqəli şəkildə şərh edilməsinə dair”qərar ( bundan sonra: Qərar) qəbul etmişdir. Qərarda Konstitusiya Məhkəməsi zaminlik və kredit xətti müqaviləsinin təminatı kimi bağlanmış ipoteka müqavilələrinin zəruri şərtlərində dəyişiklik olduqda müqavilənin etibarlılığı məsələlərinə dair mövqeyini bildirmişdir.
Qərara əsasən, zaminlik müqaviləsində zaminin razılığı olmadan öhdəlik dəyişdirildikdə və bu dəyişiklik zaminin vəziyyətinin ağırlaşmasına səbəb olduqda, zaminliyə xitam verilir. Konstitusiya Məhkəməsi Qərarda praktikada mübahisəli məsələ olan zaminliyə qismən və ya bütövlükdə xitam verilməsi ilə bağlı bildirmişdir ki, bu zaman zaminliyə qismən yox, bütövlükdə xitam verilir. Buna əsas kimi Mülki Məcəllədə zaminliyə qismən xitam verilməsinin nəzərdə tutulmaması göstərilmişdir. Qeyd edək ki, zaminliyə qismən xitam verilməsi dedikdə, zaminin dəyişiklik nəticəsində yaranmış öhdəlik həcmində yox, imzaladığı müqavilədə nəzərdə tutulmuş şərtlər çərçivəsində məsuliyyət daşıması nəzərdə tutulur.
Kredit xətti müqaviləsinin təminatı kimi bağlanmış ipoteka müqaviləsində zəruri şərtlərin göstərilməməsi və sonradan bu cür şərtlər müəyyən edilərkən ipoteka qoyanın razılığının alınmaması halında isə, Konstitusiya Məhkəməsinin hüquqi mövqeyi zaminlikdən fərqli olaraq, ipoteka müqaviləsinin xitamı deyil, ümumiyyətlə, bağlanmamış hesab edilməsi yönündədir. Belə ki, qanunvericiliyə əsasən, ipoteka qoyanın razılığı olmadan öhdəliyin dəyişdirilməsi ipoteka müqaviləsinin xitamı üçün əsas deyil. Lakin tərəflər müqavilənin bütün mühüm şərtləri barəsində tələb olunan formada razılığa gəldikdə müqavilə bağlanmış sayılır. Bu səbəbdən, kredit xətti müqaviləsinin təminatı kimi bağlanmış ipoteka müqaviləsində zəruri şərtlərin (məbləğ, müddət, faiz dərəcəsi, valyuta və s.) göstərilməməsi müqavilənin bağlanmamış hesab edilməsinə səbəb olur. Qeyd edək ki, ipoteka müqaviləsində qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq bütün zəruri şərtlər göstərildiyi və bu şərtlərin sonradan bağlanmış kredit müqavilələrində ipoteka qoyanın razılığı olmadan onun ziyanına dəyişdirildiyi halda, ipoteka qoyan ipoteka müqaviləsində müəyyən edilmiş şərtlər çərçivəsində məsuliyyət daşıyır.

Пленум Конституционного Суда Азербайджанской Республики принял решение «о толковании статьи 1.0.9 Закона Азербайджанской Республики« О банках »в соответствии со статьями 10.5, 14 и 48 Закона Азербайджанская Республика «Об ипотеке» и статьях 307.4, 405.1 и 477.0.1 Гражданского Кодекса Азербайджанской Республики» от 25 июля 2019 года. Конституционный Суд высказал свое мнение о действительности поручительных договоров и договоров об ипотеке, заключенных как гарантия договоров кредитной линии в случае внесения изменений в существенные условия в решении.
Согласно решению, договор поручительство прекращается, когда обязательство изменяется без согласия поручителя, и это изменение ухудшает состояние поручителя. Конституционный Суд комментировал еще практику о расторжении договора поручительства полностью или частично в своем решении, что на практике является спорным вопросом. В этом случае договор поручительства прекращается полностью, а не частично, поскольку основания частичного расторжения договора поручительства не предусмотрены Гражданским Кодексом. Следует отметить, что частичное расторжение соглашения поручительство означает, что поручитель будет нести ответственность в соответствии с условиями, изложенными в соглашении, а не в размере ответственности в соответствии с изменениями.
Правовая позиция Конституционного Суда заключается в том, что, в отличие от договора поручительство, договор ипотеки считается незаключенным, если не указаны существенные условия договоров ипотеки, заключенных в качестве договора поручительства по кредитной линии, или не запрашивается согласие залогодателя на такие условия позже определяются. Согласно законодательству, внесение изменений в ответственность без согласия залогодателя не является основанием для расторжения ипотечного договора. Тем не менее, договор считается заключенным только тогда, когда стороны согласовывают все существенные условия договора, как требуется. Таким образом, договоры об ипотеке, заключенные в качестве гарантии договоров кредитной линии, считаются незаключенными, если не определены существенные условия (сумма, срок, процентная ставка, валюта и т. Д.). Следует отметить, что залогодатель несет ответственность по условиям ипотечного договора, если все существенные условия указаны в ипотечном договоре в соответствии с законодательством, и эти условия меняются без согласия залогодателя в последующих кредитных договорах.
Закон Азербайджана о борьбе с отмыванием денег - новые законы и положение
Согласно изменениям, внесенным 5 апреля 2024 года, суточные нормы расходов Командировки в Азербай...