COVID-19 Müvəqqəti Vergi Rejimi Qəbul Edilmişdir
Koronavirus pandemiyasının yayılması ilə əlaqədar olaraq Vergi Məcəlləsi və Sosial Sığorta haqqında qanuna dəyişikliklər edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasında koronavirus pandemiyasının yayılması və tətbiq olunmuş xüsusi karantin rejimi ilə əlaqədar 2020-ci ilin 1 yanvar tarixindən etibarən 1 il müddətinə müvəqqəti vergi rejiminin tətbiq edilməsinə qərar verilmişdir və Vergi Məcəlləsi ilə Sosial Sığorta haqqında qanuna müvafiq dəyişikliklər edilmişdir.
Verilmiş qərara əsasən, müvəqqəti vergi rejimi çərçivəsində verilmiş azadolma və güzəştlər baş vermiş dəyişikliklərdən zərərçəkmiş vergi ödəyicilərinə aid edilmişdir. Həmin zərərçəkmiş vergi ödəyicilərinin siyahısı aşağıdakı kimidir:
1. Avtomobil nəqliyyatı vasitələri ilə ölkədaxili sərnişin daşımaları (o cümlədən taksi ilə);
2. Mehmanxana, otel və mehmanxana tipli digər obyektlər;
3. Turoperator və turagentlikləri;
4. Sifarişlər üzrə malların, o cümlədən yeməklərin, ərzaq və qeyri-ərzaq mallarının satıcılardan alıcılara daşınması və (və ya) çatdırılması fəaliyyətinin həyata keçirən vergi ödəyiciləri;
5. İctimai iaşə ilə məşğul olan vergi ödəyiciləri;
6. Sərgilərin təşkili, səhnə, istirahət və əyləncə (oyun), kinoteatr, teatr, muzey və konsert zalları;
7. İdman-sağlamlıq obyektləri;
8. Hazırlıq (tədris) və ixtisasartırma kursları, məktəbdənkənar təhsil müəssisələri, psixoloji mərkəzlər;
9. Koronavirus pandemiyasının yayılması ilə bağlı əhalinin sağlamlığının və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə fəaliyyəti müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) qərarı ilə tam və ya qismən məhdudlaşdırılan vergi ödəyiciləri (dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslər, büdcə təşkilatları, dövlət büdcəsindən və büdcədənkənar dövlət fondlarından maliyyələşən digər dövlət orqanları (qurumları) istisna olmaqla).
Zərərçəkmiş vergi ödəyicilərinə Vergi Məcəlləsi üzrə 1 il müddətinə tətbiq edilmiş vergi güzəştləri və azadolmalar aşağıdakılardır:
• Mənfəət vergisi və Əmlak vergisi üzrə cari vergi ödəmələri və müvafiq arayışları təqdim etməkdən azad edilirlər;
• Mikro sahibkarlar üzrə sadələşdirilmiş verginin dərəcəsi 2 faizdən 1 faizə endirilir;
• Mikro sahibkarlar 2019-cu il üzrə Mənfəət və Əmlak vergisi, 2020-ci ilin 1-ci və 2-ci rübləri üzrə Sadələşdirilmiş vergi bəyannamələrini və hesablanmış vergini 1 sentyabradək vergi orqalarına təqdim edir və ödəyirlər;
• Mikro sahibkar olmayan vergi ödəyiciləri isə 2019-cu il üzrə Mənfəət və Əmlak vergisi bəyannamələri üzrə hesablanmış vergini sentyabrın 1-dən gec olmayaraq ödəyirlər;
• 2020-ci il üzrə Əmlak və Torpaq vergiləri üzrə tam məbləğdə azadolma;
• Güzəştlər tətbiq edilərkən cari il üzrə ödənilmiş vergilər, o cümlədən növbəti dövrlər üzrə ödənilən vergilər yenidən hesablanır və artıq ödənilmiş məbləğlər növbəti ayların ödəmələrinə aid edilir.
• Sahibkarlıq meyarından asılı olmayaraq, 2020-ci il üzrə əldə edilən mənfəətin (gəlirin) 75 faizi;
• Sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi olan avtomobil nəqliyyatı vasitələri ilə ölkədaxili sərnişin daşımaları (o cümlədən taksi ilə) həyata keçirən vergi ödəyicilərinə ödənilməli sadələşdirilmiş vergi məbləği üzrə 50 faiz güzəşt;
• İctimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan vergi ödəyicilərinə sadələşdirilmiş vergi məbləğinin 50 faizi güzəşt edilərək, 8 faizdən 4 faizə endirilir;
• Müvəqqəti vergi rejimi müddətində əhalinin sağlamlığının və zəruri ərzaq məhsulları ilə ehtiyaclarının təmin edilməsi məqsədilə siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən təsdiq edilən məhsul (mal) növlərinin idxalı ƏDV-dən azad edilir;
• Müvəqqəti vergi rejimi müddətində hava nəqliyyatı daşıyıcılarının sərnişindaşıma fəaliyyətində istifadə etdiyi hava gəmiləri əmlak vergisindən azad edilir;
• Pandemiyadan zərərçəkmiş fiziki şəxslərdən tutulan daşınmaz əmlakın icarəsi üzrə ödəmə mənbəyində vergi dərəcəsi 50 faiz azaldılaraq, 14 faizdən 7 faizə endirilir;
• Ödənilməmiş vergi, DSMF və işsizlikdən sığorta məbləğləri üzrə hasablanmalı faizlər 1 aprel 2020 tarixindən 2021-ci ilin 1 yanvar tarixinədək təxirə salınır;
• İctimai iaşə fəaliyyəti üzrə alınmış ərzaq və hazırlanmış qida məhsullarının xarab olması 2021-ci il yanvarın 1-dək vergi tutulan əməliyyat sayılmır;
• İctimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan və ƏDV ödəyicisi olan şəxslərin 2020-ci il üzrə sadələşdirilmiş vergi metodunu seçmək hüququ 2020-ci il sentyabrın 1-dək uzadılır;
• Müəyyən olunmuş 1 il ərzində əhalinin həyat və sağlamlığının qorunması məqsədilə vergi ödəyicisi tərəfindən həyata keçirilən zəruri profilaktik, o cümlədən dezinfeksiya tədbirlərinə görə çəkilmiş və müvafiq sənədlərlə rəsmiləşdirilmiş xərclər məhdudiyyət nəzərə alınmadan gəlirdən çıxılır;
Sosial Sığorta haqqında qanuna edilmiş dəyişikliklərə əsasən:
2020-ci il aprelin 1-dən 1 yanvar 2021-ci il tarixinədək verilmiş güzəştlər:
• Tikinti və ticarət sahələrində məcburi dövlət sosial sığorta haqqı minimum aylıq əməkhaqqının 25 faizi miqdarında hesablanır;
• Digər sahələrdə məcburi dövlət sosial sığorta haqqı minimum aylıq əməkhaqqının 15 faizi miqdarında hesablanır;
• Məcburi dövlət sosial sığortasının hesablanmasında regionlarda tətbiq edilən əmsallar saxlanılır;
2021-ci ilin 1 yanvar tarixindən 2026-cı il yanvarın 1-dək isə məcburi dövlət sosial sığorta haqqları aşağıdakı kimi hesablanacaq:
• Tikinti və ticarət sahələrində məcburi dövlət sosial sığorta haqqı minimum aylıq əməkhaqqının 50 faizi miqdarında;
• Digər sahələrdə məcburi dövlət sosial sığorta haqqı minimum aylıq əməkhaqqının 25 faizi miqdarında hesablanacaq;
Aşağıda qeyd edilən digər dəyişikliklər 2026-cı il 1 yanvar tarixinədək qüvvədədir:
• Toylarda, şənliklərdə və digər tədbirlərdə aparıcılıq, çalğıçılıq, rəqqaslıq, aşıqlıq, məzhəkəçilik -minimum aylıq əməkhaqqının 5 faizi;
• Fərdi foto, audio-video xidmətləri (fotostudiyalar istisna olmaqla)– minimum aylıq əməkhaqqının 5 faizi;
• Çəkməçi, pinəçi, fərdi qaydada fəaliyyət göstərən bərbərlər və dərzilər, saat, televizor, soyuducu və digər məişət cihazlarının təmiri – minimum aylıq əməkhaqqının 3 faizi;
• Fərdi yaşayış evlərində və mənzillərdə ev qulluqçusu, xəstələrə, qocalara və uşaqlara qulluq xidməti, dayə, fərdi sürücülük, ev təsərrüfatında təmizlik, bağban, aşpaz, gözətçi və ofisiant – minimum aylıq əməkhaqqının 3 faizi;
• Vəkillər, sərbəst auditorlar və mühasiblər üzrə- gəlirlərdən xərclər çıxılmaqla 10 faiz;
• Kənd təsərrüfatında çalışan fiziki şəxslərin mülkiyyətində olan kənd təsərrüfatına yararlı torpaqların sahəsi 5 hektaradək olduqda, hər bir əmək qabiliyyətli ailə üzvünə görə- minimum əməkhaqqının 2 faizi, 5 hektardan 10 hektaradək olduqda- minimum əməkhaqqının 6 faizi, 10 hektardan artıq olduqda isə- 10 faizi;
• Torpaq mülkiyyətçilərinin verdikləri sosial sığorta hesabatları isə sabit qəbzlə əvəz edilir;
Aşağıdakı gəlir növləri məcburi dövlət sosial sığorta haqqı hesablanmayan gəlir növlərinə əlavə edilmişdir:
• faktiki ezamiyyə xərclərinin, habelə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilmiş dəniz nəqliyyatında ezamiyyə xərcləri əvəzinə üzücü heyətin üzvlərinə sutkalıq ödənişlərin və ya digər işgüzar xərclərin (görüşlərin keçirilməsi ilə bağlı qonaqların görüş yerinə gətirilməsi və görüş yerindən aparılması xərcləri, ictimai-iaşə obyektlərində qonaqlar üçün ziyafətlərin təşkili, habelə bu tədbirlərin keçirilməsi üçün hazır yeməklərin alınması üzrə çəkilmiş xərclər və görüşlərə cəlb edilmiş tərcüməçilərin xidmət haqları) əvəzinin ödənilməsi;
• sığortaedənin işçilərin sosial xarakterli xərclərinin çəkilməsinin nəticəsi kimi əldə edilən gəlirləri, o cümlədən üçüncü tərəfə ödədiyi vəsait;
• müəlliflik qonorarı istisna olmaqla, muzdlu işə və sahibkarlıq fəaliyyətinə aid olmayan gəlirlər.
Qaz təchizatı haqqında qanun 2025
Sep 05, 2025
CLC hüquq dəstəyi ilə hazırlanmış enerji nəzarəti qaydaları təsdiqlənmişdir
Böyük məmnunluq hissi ilə bildiririk ki, hazırlanmasında Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi...

Covid-19 Tax Reliefs Approved in Azerbaijan
Amendments to the to the Tax Code and the Law on Social Insurance related to the spread of the coronavirus pandemic are approved by the Parliament.
Due to the spread of the coronavirus pandemic (COVID-19) in the Republic of Azerbaijan and the application of special quarantine regime, it was decided to apply a temporary tax regime for a period of 1 year from January 1, 2020, and amendments were made to the Tax Code and the Law on Social Insurance accordingly.
According to the decision, the exemptions and privileges granted under the temporary tax regime were applied to taxpayers affected by the changes. The list of those affected taxpayers is as following:
1. Domestic passenger transport by road (including taxis);
2. Activities of hotels and other hotel-type facilities as accommodation facilities;
3. Tour operator and tour agent activities;
4. Transportation and (or) delivery of goods on order, including meal, food and non-food items from sellers to buyers;
5. Public catering activities;
6. Organization of exhibitions, stage, recreation and entertainment (game), cinema, theater, museum and concert halls;
7. Activities of sports and health facilities;
8. Activities of training (education) and professional development courses, out-of-school educational institutions, psychological centers;
9. Other areas of activity that are fully or partially restricted by the Cabinet of Ministers in order to ensure the health and safety of the population in connection with the spread of the coronavirus pandemic.
The tax reliefs and exemptions applied to the affected taxpayers under the Tax Code for a period of 1 year are as following:
• Exemption from current tax payments and issuance of relevant certificates related to the Income and Property tax;
• The simplified tax rate for micro entrepreneurs is reduced from 2% to 1%;
• By September 1, the micro entrepreneurs submit the tax declarations of Income and Property tax for 2019, Simplified tax for the 1st and 2nd quarter of 2020 and pay the calculated tax payments;
• The taxpayers who are not micro entrepreneurs pay the calculated tax payments regarding the declaration of the Income and Property tax for 2019 no later than September 1;
• Full exemption from property and land taxes for 2020;
• When exemptions are applied, taxes paid for the current year, including taxes paid for subsequent periods, are recalculated and the amounts already paid are attributed to payments for the following months.
• 75% of the profit (income) for 2020, regardless of the criteria of entrepreneurship;
• 50 percent discount on the amount of simplified tax to taxpayers engaged in domestic passenger transportation (including taxis) by motor vehicles who are considered as a simplified taxpayer;
• 50 percent of the simplified tax exemption is applied and the amount is reduced from 8% to 4% for taxpayers engaged in catering activities;
• In order to ensure the health and needs of the population with the necessary food products during the temporary tax regime, the import of products (goods), the list of which is approved by the authority determined by the relevant executive authority, is exempt from VAT;
• Aircrafts used by air transport carriers for passenger transportation during the temporary tax regime are exempt from property tax;
• The tax rate on the withholding tax for the lease of real estate leased from individuals affected by the pandemic is reduced by 50 percent, from 14 percent to 7 percent;
• Interests calculated on unpaid taxes, SSPF and unemployment insurance amounts is postponed from April 1, 2020 to January 1, 2021;
• spoilage of food and prepared food products purchased for catering activities is not considered a taxable transaction until January 1, 2021;
• The right of persons engaged in catering and VAT payers to choose the simplified tax method for 2020 is extended until September 1, 2020;
• Expenses incurred by the taxpayer for the necessary preventive, including disinfection measures carried out by the taxpayer in order to protect the life and health of the population within a certain 1 year and documented by the relevant documents are deducted from the income without restrictions.
According to the amendments to the Law on Social Insurance:
Concessions granted from April 1, 2020 to January 1, 2021:
• Mandatory state social insurance fee in the field of construction and trade is calculated at 25 percent of the minimum monthly salary;
• In other areas, mandatory state social insurance fee will be calculated at 15 percent of the minimum monthly wage;
• The coefficients applied in the regions are kept in the calculation of mandatory state social insurance;
From January 1, 2021 to January 1, 2026, mandatory state social insurance fees will be calculated as following:
• Mandatory state social insurance fee in the field of construction and trade is calculated at 50 percent of the minimum monthly salary;
• In other areas, mandatory state social insurance fee will be calculated at 25 percent of the minimum monthly wage;
The following amendments below are valid until January 1, 2026:
• For individuals engaged in hosting, music, dancing, comedy and other similar activities at weddings, parties and other events - mandatory state social insurance fee is determined as 5 percentage of minimum monthly salary
• For activities in the field of photography, audio-video services (excluding photo studios) -mandatory state social insurance fee is determined as 5 percentage of minimum monthly salary
• For shoemakers, cobblers, individuals engaged in hairdressing, individuals engaged in tailoring, services on repair of watches, televisions, refrigerators and other household appliances - mandatory state social insurance fee is determined as 3 percentage of minimum monthly salary
• Housekeepers in private houses and apartments, care for patients, the elderly and children, nanny, personal driver, household cleaning, gardener, cook, security guard and catering individuals (waiters) - mandatory state social insurance fee is determined as 3 percentage of minimum monthly salary.
• For attorneys, independent auditors and accountants – the mandatory state social insurance fee is determined as 10% of the income after deduction of costs.
• Mandatory state social insurance fee in the agriculture sector is determined:
• in the amount of 2 percent of the minimum monthly salary for each family member of individuals using agricultural lands up to 5 hectares owned by them;
• in the amount of 6 percent of the minimum monthly salary for each family member of individuals using agricultural lands from 5 to 10 hectares owned by them;
• in the amount of 10 percent of the minimum monthly salary for each family member of individuals using agricultural lands more that 10 hectares owned by them.
• Social insurance reports submitted by landowners are replaced by fixed receipts.
The following types of income have been added to the types of income that do not include the calculation of the mandatory state social insurance fee:
• Reimbursement of actual travel expenses, as well as daily payments or other business expenses (expenses for transportation of guests to and from the meeting place, organization of banquets for guests in public catering facilities, as well as expenses for purchase of ready meals for these events and fees of interpreters involved in the meetings) to members of the floating crew instead of travel expenses in maritime transport determined by the authority which is appointed by the relevant executive authority;
• income received by the insurer as a result of incurring social expenses of employees, as well as funds paid to third parties;
• Income not related to employment and entrepreneurial activity, except for copyright royalties.
Please contact us for any COVID-19 related tax and social insurance constribution measures in Azerbaijan.