Konstitusiya Məhkəməsi xarici arbitraj qərarlarının tanınması ilə bağlı bəzi məqamlara aydınlıq gətirmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu 15 aprel 2019-cu ildə “POSCO DAEWOO” Korporasiyasının şikayəti üzrə Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin İnzibati-İqtisadi Kollegiyasının 16 may 2018-ci il tarixli qərardadının Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına uyğunluğunun yoxlanılmasına dair qərar qəbul etmişdir. Qərar Koreya Kommersiya Arbitraj Şurasının qərarının Azərbaycan Respublikası tərəfindən tanınması barədə ərizəyə Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi tərəfindən imtina verilməsi ilə bağlıdır.
Qərarda Konstitusiya Məhkəməsi göstərmişdir ki, Ali Məhkəmə tərəfindən arbitraj qərarlarının tanınması ilə bağlı ərizələrə baxılarkən, tanınmadan imtina yalnız müvafiq qanunvericilikdə göstərilmiş imtina səbəblərinə əsaslanmalıdır və bu hallar müvafiq sübutlarla təsdiq olunmalıdır.

В каких случаях возможно признание решений в арбитражном суде будет отказано?
Пленум Конституционного Суда Азербайджанской Республики принял решение «о проверке соответствия Постановления Административно-экономического совета Верховного Суда Азербайджанской Республики от 16 мая 2018 года Конституции и законам Республика Азербайджан, по жалобе корпорации «POSCO DAEWOO» от 15 апреля 2019 года. Решение об отказе Верховного Суда Азербайджанской Республики в заявлении о признании решения Корейского коммерческого арбитража Совет при Азербайджанской Республике.
Конституционный суд постановил, что Верховный суд при рассмотрении заявлений о признании арбитражных решений отклонение должно основываться только на основаниях для отклонения в соответствующем законодательстве, и эти случаи должны быть подтверждены соответствующими доказательствами.
Могут ли иностранцы покупать недвижимость в Азербайджане ?
Jan 15, 2020
Kорпоративный налог в Азербайджане | Подоходный налог предприятий
Jun 15, 2020
Процедура защиты интересов перед ликвидируемыми банками в Азербайджане: как получить возмещения  и компенсацию?
Процедура защиты интересов перед ликвидируемыми банками в Азербайджане: как получить возмещения и компенсацию?
Центральный Банк Азербайджана недавно аннулировал лицензии Amrahbank, Atabank, NBC Bank и AG Bank...