Birgə sənaye parkının fəaliyyətinin təşkili və idarə olunması Qaydası
2018-ci il 14 fevral tarixdə "Birgə sənaye parkının fəaliyyətinin təşkili və idarə olunması Qaydası"nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Kollegiyasının Qərarı (bundan sonra: Qərar) qüvvəyə minmişdir. Qərar "Sənaye parkları haqqında Nümunəvi Əsasnamə"nin təsdiqi barədə" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 24 aprel tarixli Fərmanının icrasını təmin etmək məqsədilə qəbul edilmişdir. Belə ki, həmin Fərmana əsasən, bununla bağlı səlahiyyətli orqan Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyidir.
"Sənaye parkları haqqında Nümunəvi Əsasnamə"yə görə, sənaye parkı dedikdə, sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün zəruri infrastruktura və idarəetmə qurumlarına malik olan, müasir texnologiyaların tətbiqi yolu ilə rəqabət qabiliyyətli məhsul istehsalı və xidmət göstərilməsi məqsədləri üçün istifadə edilən, sahibkarların səmərəli fəaliyyətinə və inkişafına kömək edən ərazi başa düşülür.
Birgə sənaye parkı isə dövlət, bələdiyyə və xüsusi mülkiyyətçinin iştirakı ilə yaradılır. Birgə sənaye parkı hər üç növ mülkiyyətçinin, və ya dövlət və xüsusi mülkiyyətçi, bələdiyyə və xüsusi mülkiyyətçinin iştirak ilə yaradıla bilər. Qərara əsasən, birgə sənaye parkı yaradıldıqda, torpaq dövlət mülkiyyətində olarsa bu haqda qərar Azərbaycan Respublikası Prezidenti, bələdiyyə mülkiyyətində olduqda bələdiyyə, xüsusi mülkiyyətdə olduqda isə xüsusi mülkiyyətçi tərəfindən qəbul edilir.
Birgə sənaye parkının fəaliyyətinin təşkili və idarəetmə məsələləri ilə bağlı isə iştirakçıların bərabərhüquqlu əsaslarla təmsil olunduğu kollegial orqan- birgə komissiya yaradılır. Həmçinin, idarəedici orqan tərəfindən daha effektiv idarəçiliyin təmin olunması məqsədilə operator da cəlb edilə bilər, lakin nə idarəedici orqan, nə də operator birgə sənaye parkında rezident kimi fəaliyyət göstərə bilməz. Birgə sənaye parkının fəaliyyətindən əldə edilən gəlirin iştirakçılar arasında bölüşdürülməsi isə təşkilatın təsis müqaviləsindəki iştirak paylarına əsasən müəyyən edilir.
Birgə sənaye parkları özündə vergidən azadolma kimi vergi sahəsində stimullaşdırıcı tədbirlər nəzərdə tutduğundan, sahibkarlar üçün biznes baxımından əlverişli fürsətlər yaradır. Həmçinin, birgə sənaye parkları dövlətlə özəl şirkətlər və fərdi sahibkarlar arasında əməkdaşlığa əsaslanan və onlar tərəfindən birgə təşkil və idarə edilən "Public-Private Partnership" (Dövlət və Özəl Sektorun Əməkdaşlığı) üçün uğurlu bir nümunə hesab edilə bilər. Əgər bu mövzu ilə bağlı hüquqi yardım almaq arzusundasınızsa, Caspian Legal Centerə müraciət edə bilərsiniz.

Решение было принято для обеспечения выполнение Указа Президента «Об утверждении Типового положения об индустриальных парках» от 24 апреля 2013 года. В соответствии с этим Указом компетентным органом по этому вопросу является Министерство экономики Азербайджанской Республики.
Согласно «Типовым правилам об индустриальных парках», Индустриальный парк означает территорию, которая имеет необходимую инфраструктуру и структуры управления для предпринимательской деятельности, используемые для целей производства конкурентоспособной продукции и предоставления услуг посредством применения современных технологий, и тем самым настоящим способствует эффективному функционированию и развитию предпринимателей.
Совместный индустриальный парк создается при участии государственных, муниципальных и частных организаций. Совместный индустриальный парк может быть создан с участием всех трех типов собственников, или государственных и частных собственников, а также муниципалитетов и частных собственников. Согласно решению, при создании совместного индустриального парка решение об участии государства в парке принимается Президентом Азербайджанской Республики, в случае муниципальной собственности - муниципалитетом, а в случае частной собственности - частный владелец.
Кроме того, оператор может быть привлечен для обеспечения более эффективного управления со стороны управляющего органа, но ни управляющий орган, ни оператор не могут быть резидентами совместного промышленного парка. Распределение доходов от деятельности совместного промышленного парка основывается на доле участия в акционерном капитале в соответствии с соглашением акционеров организации.
Поскольку совместные индустриальные парки предусматривают различные налоговые льготы, такие как освобождение от налогов или снижение ставок, они создают деловые стимулы для предпринимателей. Более того, совместные индустриальные парки можно рассматривать как успешный пример государственно-частного партнерства, основанного на сотрудничестве между государством и частными компаниями и индивидуальными предпринимателями, которое организовано и управляется ими. Если вы заинтересованы в получении юридической помощи по этой теме, пожалуйста, свяжитесь с Caspian Legal Center.