Birgə sənaye parkının fəaliyyətinin təşkili və idarə olunması Qaydası
2018-ci il 14 fevral tarixdə "Birgə sənaye parkının fəaliyyətinin təşkili və idarə olunması Qaydası"nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Kollegiyasının Qərarı (bundan sonra: Qərar) qüvvəyə minmişdir. Qərar "Sənaye parkları haqqında Nümunəvi Əsasnamə"nin təsdiqi barədə" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 24 aprel tarixli Fərmanının icrasını təmin etmək məqsədilə qəbul edilmişdir. Belə ki, həmin Fərmana əsasən, bununla bağlı səlahiyyətli orqan Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyidir.
"Sənaye parkları haqqında Nümunəvi Əsasnamə"yə görə, sənaye parkı dedikdə, sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün zəruri infrastruktura və idarəetmə qurumlarına malik olan, müasir texnologiyaların tətbiqi yolu ilə rəqabət qabiliyyətli məhsul istehsalı və xidmət göstərilməsi məqsədləri üçün istifadə edilən, sahibkarların səmərəli fəaliyyətinə və inkişafına kömək edən ərazi başa düşülür.
Birgə sənaye parkı isə dövlət, bələdiyyə və xüsusi mülkiyyətçinin iştirakı ilə yaradılır. Birgə sənaye parkı hər üç növ mülkiyyətçinin, və ya dövlət və xüsusi mülkiyyətçi, bələdiyyə və xüsusi mülkiyyətçinin iştirak ilə yaradıla bilər. Qərara əsasən, birgə sənaye parkı yaradıldıqda, torpaq dövlət mülkiyyətində olarsa bu haqda qərar Azərbaycan Respublikası Prezidenti, bələdiyyə mülkiyyətində olduqda bələdiyyə, xüsusi mülkiyyətdə olduqda isə xüsusi mülkiyyətçi tərəfindən qəbul edilir.
Birgə sənaye parkının fəaliyyətinin təşkili və idarəetmə məsələləri ilə bağlı isə iştirakçıların bərabərhüquqlu əsaslarla təmsil olunduğu kollegial orqan- birgə komissiya yaradılır. Həmçinin, idarəedici orqan tərəfindən daha effektiv idarəçiliyin təmin olunması məqsədilə operator da cəlb edilə bilər, lakin nə idarəedici orqan, nə də operator birgə sənaye parkında rezident kimi fəaliyyət göstərə bilməz. Birgə sənaye parkının fəaliyyətindən əldə edilən gəlirin iştirakçılar arasında bölüşdürülməsi isə təşkilatın təsis müqaviləsindəki iştirak paylarına əsasən müəyyən edilir.
Birgə sənaye parkları özündə vergidən azadolma kimi vergi sahəsində stimullaşdırıcı tədbirlər nəzərdə tutduğundan, sahibkarlar üçün biznes baxımından əlverişli fürsətlər yaradır. Həmçinin, birgə sənaye parkları dövlətlə özəl şirkətlər və fərdi sahibkarlar arasında əməkdaşlığa əsaslanan və onlar tərəfindən birgə təşkil və idarə edilən "Public-Private Partnership" (Dövlət və Özəl Sektorun Əməkdaşlığı) üçün uğurlu bir nümunə hesab edilə bilər. Əgər bu mövzu ilə bağlı hüquqi yardım almaq arzusundasınızsa, Caspian Legal Centerə müraciət edə bilərsiniz.

The Decision of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan (hereinafter: the Decision) on the “Approval of the Procedure for the Organization and Management of the Joint Industrial Parks” came  into force on 14 February 2018. The Decision was adopted to ensure the implementation of the President’s Decree "On Approval of the Model Regulations on Industrial Parks", dated April 24, 2013. In accordance with that Decree, the competent authority on this issue is the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan.
According to the "Model Regulations on Industrial Parks", the Industrial Park means an area that has the necessary infrastructure and governance structures for entrepreneurial activity, used for the purposes of manufacturing competitive products and providing services through the application of modern technologies, and which hereby promotes the effective functioning and development of entrepreneurs.
The joint industrial park is established with the participation of state, municipality and private entities. A joint industrial park can be established with the participation of all three types of owners, or state and private owners, as well as municipalities and private owners. According to the Decision, when a joint industrial park is established, the decision on the state’s participation in the park is adopted by the President of the Republic of Azerbaijan, in case of municipal property- by municipality, and in case of private property - by the private owner.
A joint collegial body, which is represented on the basis of equal rights of participants, is set up for the organization and management of the joint industrial park. In addition, an operator may be involved to provide more effective management by the managing body, but neither the governing body nor the operator can be a resident in a joint industrial park. The distribution of the proceeds from the activities of a joint industrial park is based on the equity interest proportion as per the shareholder agreement of the organization.
As joint industrial parks provide for various tax-favorable measures, such as tax exemptions or reduced rates, they create business incentives for entrepreneurs. Moreover, joint industrial parks can be considered as a successful example for Public-Private Partnership that is based on co-operation between the state and the private companies and individual entrepreneurs, which is organized and managed by them. If you are interested in getting legal assistance related to this topic, please contact Caspian Legal Center.