Azərbaycan vətəndaşlığını necə almaq olar?
Vətəndaşlıq haqqında qanunda nəzərdə tutulmuş qaydada Azərbaycan vətəndaşlığını əldə etmək mümkündür. Bunun üçün 5 il fasiləsiz daimi yaşayış, qanuni gəlir mənbəyi, Azərbaycan Konstitusiyasına və qanunlarına əməl etməyi və Azərbaycan dilini bilmək tələb olunur.
Təcrübədə əcnəbi şəxs yaşayış icazəsi almaqla prosesə başlamalıdır. Müvəqqəti yaşayış icazəsi ilə Azərbaycanda 2 il qaldıqdan sonra daimi yaşayış üçün müraciət etmək mümkündür. 5 illik müddət daimi yaşayış sənədinin verildiyi gündən etibarən hesablanır. Şəxs Azərbaycan dilini öyəndikdən sonra müvafiq imtahandan keçməli və qanuni gəlir mənbəyinə sahib olmalıdır.
Müraciətlər Dövlət Miqrasiya Xidmətinə təqdim olunur, Azərbaycan vətəndaşlığını vermək səlahiyyəti isə Prezidentə aiddir.

How to get Azerbaijani nationality?
Getting Azerbaijani nationality is possible under naturalization as specified by the Law on Citizenship. For that, 5 years of continuous permanent residence, legal source   of income, undertaking to abide by the Constitution and laws of Azerbaijan, and knowledge of Azerbaijani language is required.
In practice, a person shall start the process by obtaining residence permit. After staying in Azerbaijan 2 years via temporary residence permit, it is possible to apply for permanent residence. The 5 year period starts running from the date of the permanent residence card. A person shall learn and pass a test of Azerbaijani language      and have legal source of income.
Applications are submitted to the State Migration Service, bu Azerbaijani President has the authority to grant Azerbaijani nationality.