Azərbaycan vətəndaşlığını necə almaq olar?
Vətəndaşlıq haqqında qanunda nəzərdə tutulmuş qaydada Azərbaycan vətəndaşlığını əldə etmək mümkündür. Bunun üçün 5 il fasiləsiz daimi yaşayış, qanuni gəlir mənbəyi, Azərbaycan Konstitusiyasına və qanunlarına əməl etməyi və Azərbaycan dilini bilmək tələb olunur.
Təcrübədə əcnəbi şəxs yaşayış icazəsi almaqla prosesə başlamalıdır. Müvəqqəti yaşayış icazəsi ilə Azərbaycanda 2 il qaldıqdan sonra daimi yaşayış üçün müraciət etmək mümkündür. 5 illik müddət daimi yaşayış sənədinin verildiyi gündən etibarən hesablanır. Şəxs Azərbaycan dilini öyəndikdən sonra müvafiq imtahandan keçməli və qanuni gəlir mənbəyinə sahib olmalıdır.
Müraciətlər Dövlət Miqrasiya Xidmətinə təqdim olunur, Azərbaycan vətəndaşlığını vermək səlahiyyəti isə Prezidentə aiddir.

Как получить азербайджанское гражданство?
Получение азербайджанского гражданства возможно при натурализации, как это предусмотрено Законом о гражданстве. Для этого необходимо 5 лет непрерывного постоянного проживания, законный источник дохода, обязательство соблюдать Конституцию и законы Азербайджана, а также знание азербайджанского языка.
На практике, иностранец должен начать процесс с получения вида на жительство. Пробыв в Азербайджане 2 года по временному виду на жительство, можно подать заявление на постоянное проживание. 5-летний период начинается с даты карты постоянного проживания. Претендент должен выучить и сдать экзамен по азербайджанскому языку и иметь законный источник дохода.
Заявки подаются в Государственную миграционную службу, но президент Азербайджана имеет право предоставлять гражданство Азербайджана.